Senoji Lietuvos literatūra, 57, 2024, p. 254–305
ISSN 1822-3656 / eISSN 2783-6800
DOI: https://doi.org/10.51554/SLL.24.57.09

Vilnietiški leidiniai XVIII amžiaus Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos rankraštiniame kataloge

Aušra Rinkūnaitė

Vilniaus universiteto biblioteka
https://ror.org/03nadee84
ausra.rinkunaite@mb.vu.lt

Anotacija. Straipsnyje pristatomas XVIII a. viduryje sudarytas rankraštinis Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos katalogas ir aptariami jame surašyti įvairiose Vilniaus spaustuvėse XVI–XVIII a. išleisti leidiniai. Pabaigoje pateikiamas priedas – lentelė, kurioje galima matyti Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos katalogo įrašą, identifikuotą leidinį, dabartinę, jei yra žinoma, knygos saugojimo vietą ir joje esančius proveniencinius ženklus. Katalogo įrašų analizė atskleidė, kad Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje XVIII a. vilnietiškoji produkcija sudarė apie 3 proc. visų knygų. Daugiausia bibliotekoje buvo Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių lotynų ir lenkų kalbomis, vyravo religinė literatūra, taip pat kauptos istorinės, matematinės, geografinės tematikos knygos, kalendoriai. Knygos dažniausiai buvo perkamos, kartais dovanojamos bibliotekos mecenatų ir pačių veikalų autorių.

Reikšminiai žodžiai: Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos rankraštinis katalogas; Vilniaus akademijos spaustuvės leidiniai; XVI–XVIII a. Vilniaus leidiniai.

Received: 26/02/2024. Accepted: 15/05/2024.

Copyright © 2024 Aušra Rinkūnaitė. Published by the Institute of Lithuanian Literature and Folklore Press. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution Licence, which permits unrestricted use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original author and source are credited.

Vilniaus spaustuvėmis ir jų produkcija domimasi nuo seno. 1740 m. Gdanske išleistoje istoriko Johanno Danielio Hoffmanno (1701–1766) knygelėje De typographiis earumque initiis et incrementis in Regno Poloniae et Magno Ducatu Lithuaniae cum variis observationibus rem et literariam et typographicam utriusq[ue] gentis aliqua ex parte illustrantibus pateikiama žinių apie XVI–XVIII a. Lenkijos Karalystėje ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje veikusias spaustuves. Kalbėdamas apie Vilnių autorius aptaria dešimt čia dirbusių privačių spaustuvininkų, taip pat užsimena apie XVII a. klestėjusią žydų spaustuvę ir tebeveikiančią Vilniaus akademijos spaustuvę1. Lenkų rašytojas ir istorikas Józefas Ignacas Kraszewskis (1812–1887) veikalo Wilno od początków jego do roku 1750 ketvirtajame tome trumpai pristato Vilniuje veikusias privačias ir institucines spaustuves2, taip pat prideda nuo 1519 iki 1799 m. išleistų knygų sąrašą3. Žvelgiant iš pastarųjų kelių dešimtmečių perspektyvos, paminėtina Irenos Petrauskienės monografija apie Vilniaus akademijos spaustuvę4, Ingės Lukšaitės apžvalga apie evangelikų reformatų knygų leidybą įvairiose Vilniaus spaustuvėse XVI a. pabaigoje – XVII a. pradžioje5, Domo Kauno straipsnis apie lietuviškų knygų spausdinimą Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XVI–XVIII a.6, Daivos Narbutienės monografija apie LDK lotyniškuosius leidinius XV–XVII amžiuje7. Atskiro dėmesio sulaukė Vilniaus bazilijonų vienuolyno ir pranciškonų spaustuvių istorija8. O atskirų tyrimų apie Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje buvusią Vilniaus spaustuvių produkciją nėra.

Šio straipsnio tikslas – atlikti tyrimą apie Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje XVIII a. sukauptus vilnietiškų spaustuvių leidinius. Taip pat, remiantis išlikusiu to laikotarpio Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos rankraštiniu katalogu, pasitelkus statistinės analizės ir analitinį teminį metodus nustatyti, kokią bibliotekos dalį sudarė vilnietiškoji produkcija, kurių Vilniaus spaustuvių ir kiek leidinių biblioteka turėjo, kokios tematikos knygas skaitė jėzuitai.

Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje saugomas apie 1747–1750 m., manoma, Karolio Jezerskio SJ (Karol Jezierski, 1712–1774)9 sudarytas Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos katalogas10. Tai rankraštinė 184 p. knyga (p. 183–184 surašytos observatorijai perduotos knygos) in folio, leidiniai joje surašyti abėcėlės tvarka, nurodant autorių, pavadinimą, leidimo vietą, metus, knygos formatą, egzempliorių skaičių ir saugojimo vietą, o jei knyga yra konvoliutas (į vieną knygą surišti keli leidiniai), kartu aprašyti ir visi aligatai. Pažymėtina, kad knygų antraštės nėra tikslios, ilgi veikalų pavadinimai sutrumpinti, dažnai perrašyti savais žodžiais lotynų arba lenkų kalba.

Tai ypač gerai liudija šio straipsnio priedas – pateikta lentelė. Į ją iš pradžių buvo įtraukti 146 įrašai, teikiami skaitmeninio projekto varianto rodyklėje pagal leidimo vietą „Vilnius“. Peržiūrėjus kiekvieną katalogo poziciją, buvo „rasti“ dar devyni leidiniai (atliekant projektą jų leidimo vieta nebuvo nustatyta), kurių tikroji leidimo vieta – Vilnius. Taigi iš viso lentelėje pateikiamos 155 pozicijos. Patogumo dėlei prieš rankraštinį įrašą laužtiniuose skliaustuose nurodomas katalogo puslapis, tuomet – įrašas, perrašytas toks, koks jis duodamas kataloge (dėl aiškumo išskleidžiamos santrumpos), kitoje skiltyje – identifikuotas leidinys; jeigu yra žinoma, nurodoma dabartinė saugojimo vieta ir leidinio šifras; pastabų skiltyje surašyti provenienciniai knygų ženklai ar kitos su leidiniu susijusios pastabos.

Siekiant ištirti, kiek ir kokių Vilniuje spausdintų knygų įrašyta kataloge, iš maždaug 4500 įrašų pirmiausia buvo atrinkti 155 įrašai su nurodyta ar identifikuota leidimo vieta „Vilnius“. Nustatyta, kad Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje XVIII a. antroje pusėje saugoti 143 pavadinimų leidiniai ir 259 egzemplioriai11, išleisti Vilniuje, iš jų išleistų XVI a. – 8 pav., 9 egz., XVII a. – 68 pav., 122 egz., XVIII a. – 67 pav., 128 egzemplioriai.

Žvelgiant į spaustuves matyti, kad iš vilnietiškųjų leidinių daugiausia turėta Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių – 130 pav., 246 egz., Karcanų spaustuvės – 4 pav., 4 egz., bazilijonų spaustuvės – 2 pav., 2 egz., taip pat bibliotekoje buvo po vieną knygą, išleistą Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio, pranciškonų ir pijorų spaustuvėse. Nepavyko nustatyti, kuriose spaustuvėse išspausdinti keturi leidiniai.

Temos atžvilgiu vilnietiškieji leidiniai pasiskirsto taip: religinė literatūra sudaro 57,5 proc., literatūra – 17,4 proc., kalendoriai – 8,1 proc., retorikos veikalai – 3,9 proc., istorinės tematikos knygos – 3,1 proc., tezės – 2,7 proc., visų kitų sričių (matematikos, geografijos, fizikos, logikos, teisės, kalbotyros) veikalai, bendrai paėmus, – 7,3 procento.

Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje vilnietiškųjų leidinių, išleistų lotynų ir lenkų kalbomis, skaičius buvo beveik apylygis: lotynų kalba – 48,6 proc., lenkų – 47,2 proc., kitomis kalbomis – 4,2 procento.

Nustatyta, kad Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje buvę vilnietiškieji leidiniai šiuo metu saugomi įvairiose Lietuvos ir Europos atminties institucijose12 ir privačiose kolekcijose: Vilniaus universiteto bibliotekoje – 41 pav., 49 egz., Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje (toliau LMAVB) – 10 pav., 10 egz., Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (toliau LNB) – 2 pav., 2 egz., asmeninėje advokato Jauniaus Gumbio kolekcijoje – 1 pav., 1 egz., Lenkijos nacionalinėje bibliotekoje Varšuvoje (toliau LNB [Varšuva]) – 2 pav., 2 egz., V. Karazino Charkivo nacionalinio universiteto Centrinėje mokslinėje bibliotekoje (toliau ChUCMB) – 2 pav., 2 vnt.; likusių leidinių buvimo vieta kol kas nežinoma.

Kas lėmė, kad kadaise Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekai priklausiusių knygų šiandien galima rasti įvairiose šalies ir užsienio bibliotekose? Po 1830–1831 m. sukilimo Vilniaus universitetas buvo uždarytas, didžioji dalis bibliotekos knygų išvežta į įvairias Rusijos imperijos švietimo ir mokslo įstaigas, tūkstančiai atsidūrė Kyjive, Charkive, Sankt Peterburge ir kituose miestuose. XX a. šeštajame dešimtmetyje dėl tuomečio bibliotekos direktoriaus Levo Vladimirovo didžiulių pastangų, ryžto, atkaklumo ir diplomatinių sugebėjimų pavyko susigrąžinti 17 853 leidinius13, tarp jų – ir dalį Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos knygų.

VILNIAUS AKADEMIJOS SPAUSTUVĖS LEIDINIAI BIBLIOTEKOJE

Vilniaus akademijos spaustuvė (veikė 1586–1805) buvo didžiausias knygų spausdinimo centras Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Remiantis šios spaustuvės veiklą tyrusios Irenos Petrauskienės pateiktais statistiniais duomenimis, 1576–1773 m. buvo išspausdinti 1604 leidiniai, kuriuose nurodyta spaustuvė14, todėl, atrodytų, bibliotekoje šios spaustuvės produkcijos turėjo būti labai daug. Rankraštinis katalogas atskleidžia, kad Vilniaus akademijos spaustuvės leidiniai bibliotekoje sudarė didžiausią vilnietiškosios produkcijos dalį, palyginti su kitų Vilniaus spaustuvių produkcija, tačiau žvelgiant į išspausdintą ir bibliotekoje saugotą Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių skaičių matyti, kad šios spaustuvės knygų komplektuojama buvo labai mažai.

Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių skaičius pav. ir egz. bibliotekoje

Kitų Vilniaus spaustuvių leidinių skaičius pav. ir egz. bibliotekoje

XVI a.

4 pav., 5 egz.

4 pav., 4 egz.

XVII a.

61 pav., 115 egz.

4 pav., 4 egz.

XVIII a.

65 pav., 126 egz.

1 pav., 1 egz.

Iš viso (%)

130 (100 %), 246 egz. (100 %)

9 pav. (6,92 %), 9 egz. (3,65 %)

1 lent.

Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių skaičius pavadinimais (I. Petrauskienės duomenimis)

Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių skaičius pavadinimais bibliotekoje (rankraštinio katalogo duomenimis)

XVI a.

76

4

XVII a.

561

61

XVIII a.

967

65

Iš viso (%)

1604 (100 %)

130 (8,10 %)

2 lent.

Jau XVIII a. pradžioje buvo atkreiptas dėmesys, kad bibliotekoje reikia gausinti Vilniaus akademijos spaustuvės knygų. 1706 m. liepos 30 d. Motiejus Milunskis SJ (Maciej Miłuński, 1646–1719) rašė:

Tėvas bibliotekos prefektas tegu pasirūpina, kad iš mūsų namų spaustuvės po keletą egzempliorių visų ten spausdinamų knygų būtų paskirta bibliotekai su įrašu „Vilniaus Jėzaus draugijos kolegijos“, kad neatsitiktų taip, jog mūsų pačių akademinių leidinių ar knygų būsime priversti ieškoti pas pasauliečius arba kaimynų kolegijose.15

Tarsi atsiliepdamas į savo paties išsakytą raginimą ir rodydamas pavyzdį, Milunskis bibliotekai įteikė Vilniaus akademijos spaustuvėje 1705 m. išleistą savo traktatą bažnytinės teisės tema Explanationes iuris ecclesiastici canonico-morales in librum IV Decretalium de sponsalibus & matrimoniis (poz. 80). Pažymėtina, kad po vieną šios knygos egzempliorių autorius padovanojo ne tik Vilniaus, bet ir kelioms kitoms kolegijoms ir vienuolijoms16. Po kelerių metų jis išleido dar vieną knygą – Discursus ascetici de regia via S. Ignatij fundatoris Societ. Jesu, et de sapientiae domo (1713, poz. 79) ir, tarsi tęsdamas tradiciją, padovanojo ją bibliotekai, antraštiniame lape įrašęs Collegio Vilnensi Soc: IESV d. d. Author. Tokių knygų dovanojimo pavyzdžių būta ir daugiau17, tačiau tai greičiau būdavo išimtis nei įprasta praktika.

Kokios priežastys lėmė tokį nedidelį Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių skaičių bibliotekoje, sunku pasakyti. Iš tiesų nežinome, kiek vilnietiškų leidinių buvo bibliotekoje iki sudarant rankraštinį katalogą, nes nėra duomenų apie išlikusius ankstesnius bibliotekos katalogus. Galime daryti prielaidą, kad Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje XVIII a. antroje pusėje buvo saugomi tik tuo metu patys aktualiausi vilnietiški leidiniai. Turint keletą kurios nors knygos egzempliorių, jos buvo atiduodamos kitoms institucijoms, kurioms šių reikėjo18, ir tai paaiškintų, kodėl kai kurių knygų, priklausiusių Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekai, egzempliorių skaičius nesutampa su kataloge nurodytu skaičiumi. Pavyzdžiui, yra žinomi trys Antano Aloyzo Mištauto SJ (1685–1740) knygos Historia illustrissimae Domus Sapiehanae (1724) egzemplioriai, priklausę Vilniaus jėzuitams, nors kataloge įrašyti tik du (poz. 82), tą patį galime pasakyti ir apie Samuelio Venslauskio (?–1690) knygą Victor & victus Vincentius Corvinus Gosiewski (1691), žinomi du egzemplioriai su Vilniaus jėzuitų provenienciniais ženklais, tačiau kataloge minimas tik vienas egzempliorius (poz. 149). Tokių pavyzdžių yra ir daugiau.

Manytina, kad, reikiamos knygos nesant akademijos bibliotekoje, ją būdavo galima rasti kituose Draugijos namuose – pavyzdžiui, Vilniaus jėzuitų noviciato bibliotekoje. Išlikęs rankraštinis šios bibliotekos katalogas19 atskleidžia daug įdomios informacijos apie vilnietiškus leidinius. Katalogas dar laukia išsamių tyrimų, tačiau jau dabar preliminariai galime teigti, kad, palyginus su akademijos biblioteka, noviciato bibliotekoje Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių buvo ženkliai daugiau:

Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos kataloge

Vilniaus jėzuitų noviciato bibliotekos kataloge (kartu su atskiromis bibliotekėlėmis)

Vilniaus akademijos spaustuvės XVII–XVIII a. leidinių skaičius

126

281

Egzempliorių skaičius

241

707

3 lent.

Tai nulėmė kelios priežastys. Per 1737 m. kilusį gaisrą noviciato biblioteka visiškai sudegė ir buvo atnaujinta tik 1748-aisiais. Katalogo priešlapyje recto pusėje rašoma, kad vienas iš knygų komplektavimo šaltinių buvo spaustuvės: po keletą šimtų leidinių biblioteka gavo iš Vilniaus, Branevo ir Varšuvos spaustuvių20, ir tai paaiškina, kodėl noviciato bibliotekoje buvo galima rasti tiek daug tų pačių knygų kaip ir akademijos bibliotekoje. Vis dėlto noviciato biblioteka turėjo ir tokių vilnietiškų leidinių, kurių nebuvo akademijos bibliotekoje, – pavyzdžiui, Reguły Societatis Iesu (1682)21, Statut Wielkiego Xięstwa Litewskiego (1744)22. Taigi Vilniaus jėzuitų noviciato biblioteka, kurioje daugiausia buvo kaupiama novicijų studijoms reikalinga lektūra, prisidėjo prie Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių sklaidos.

Pagal tematiką Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje didžiausią Vilniaus akademijos spaustuvės produkcijos dalį sudarė religinė literatūra – 56 proc. (teologiniai, hagiografiniai, poleminiai veikalai, pamokslai, pastoraciniai laiškai, bažnyčios teisiniai aktai, giesmynai). Kito pobūdžio knygos išsidėstė taip: literatūra – 17,5 proc., kalendoriai – 8,5 proc., retorikos veikalai – 4 proc., istorinės tematikos knygos – 3,3 proc., tezės – 2,9 proc., visų kitų sričių (matematikos, geografijos, fizikos, logikos, teisės, kalbotyros) veikalai bendrai paėmus – 7,7 procento.

Toliau trumpai apžvelgsime po vieną ar kelis kiekvienos temos leidinius.

Religinė literatūra. Polemika

Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje plintant Reformacijos idėjoms, ypač aktuali tapo poleminė literatūra. Manytina, kad XVI a. pabaigoje – XVII a. pradžioje bibliotekoje šios srities veikalų turėjo būti nemažai. Iš katalogo matyti, kad XVIII amžiuje knygų spintos, pažymėtos raide „D“, lentynoje stovėjo Andriejaus Jurgevičiaus (apie 1560–1603/1604), dažnai polemizavusio su Andriejumi Volanu (apie 1530–1610), veikalas Anatomia libelli famosi et scurrilis Andreae Volani (1591, poz. 55), taip pat teologijos profesoriaus Vaitiekaus Rošciševskio SJ (Wojciech Rościszewski, apie 1560–1619) atsakymas Volanui Ad orationem Andreae Volani... responsio (apie 1600, poz. 12).

Pamokslai

Pasak Daivos Narbutienės, „[n]eretai sunku nubrėžti takoskyrą tarp pamokslo – religinio, teologinio, didaktinio, filosofinio ir etinio pobūdžio dvasininko kalbos, sakomos per šventas Mišias ar kitas bažnytines apeigas, ir kunigo kuria nors kita proga bažnyčioje ar už jos sienų pasakyto žodžio“23, todėl ji siūlo atkreipti dėmesį į kalbos pasakymo laiką ir vietą ir, jei kalba sakyta bažnyčioje, skirti ją prie pamokslų24. Tokį apibūdinimą atitinka Vilniaus vyskupo Konstantino Kazimiero Bžostovskio (1644–1722) pamokslas, sakytas Vilniaus šv. Dvasios bažnyčioje popiežiaus Pijaus V paskelbimo šventuoju iškilmių proga, – Homilia albo Kazanie przy publicznym akcie uroczystosci kanonizacyi S. Piusa V. Papieża ([1713], poz. 18). Taip pat Baltazaro Dankvarto SJ (1629–1699) kalba mirus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiajam etmonui, Vilniaus vaivadai Mykolui Kazimierui Pacui (apie 1624–1682) – Lilia z ciernia smierci tryumfuiąca, albo Kazanie na exequiach... Michała Kazimierza Paca... miane w Warszawie roku 1682 (1715, poz. 28).

Maldynas

Biblioteka turėjo armėnų kilmės lenkų rašytojo, vertėjo Jokūbo Gavato (Jakub Gawath, 1598–1679) Švč. Mergelės Marijos gerbimui parengtą maldyną Officium albo Usługa codzienna Przeczystey Bogárodźicy Panny Maryey (1693, poz. 44). Bibliografiniai šaltiniai nurodo, kad šiuo metu Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomas vienintelis kol kas žinomas šios knygos egzempliorius25, deja, tai nėra Vilniaus jėzuitams priklausęs egzempliorius. Leidinį puošia iliustracija, kurioje pavaizduota Švč. Mergelės Marijos monograma, šalia jos, kairėje pusėje, – šv. Kazimieras su Lietuvos didžiojo kunigaikščio mitra ant galvos, dešinėje rankoje laikantis kryžių, kairėje leliją, ant kurios prasiskleidusio žiedo įkomponuota mažutė Švč. Mergelės Marijos monograma. Dešinėje pusėje – šv. Stanislovas Kostka su tokia pačia lelija rankoje. Šios knygos savininkas daugelyje vietų pirmąsias eilučių raides nuspalvino raudonai, tokiu būdu atskleisdamas akrostichais užkoduotą Mergelės Marijos vardą.

Kelionių vadovas

Visuomet išskirtinio dėmesio ir susidomėjimo sulaukdavo vadovai po Kalvarijas, nes kiekvienas jų „ansamblis buvo individualus (skyrėsi stočių skaičius ir išdėstymas, lankymo tradicijos ir pan.)“26. Atgailos kanauninkų vienuolio Melchioro Nižynskio (Melchior Niżyński, XVII a.) parengtas Vilniaus Kalvarijų vadovas Przewodnik obchodzącym: pamiątkę zbawiciela naszego Iezusa Pana drog Ierozolimskich w diaecezyey Wilenskiej blisko pod Wilnem na gorach Werkowskich (1686, poz. 89) yra „iliustruotas dešimčia vario raižinių, vaizduojančių epizodus iš Kristaus kančios kelio (iš viso iliustruota 11 stočių, bet vienas raižinys pakartotas du kartus). Vadove yra paminėtos visos 35 Kristaus kančios kelio stotys, taip pat yra aprašyti „Marijos takeliai“27. Rūtos Janonienės teigimu, tai rodo, kad XVII a. antroje pusėje „Verkių Kalvarijų struktūra jau buvo tiksliai tokia pati, kokia išliko iki mūsų dienų“28.

Literatūra. Biografijos

Vilniaus akademijos spaustuvėje 1738 m. išleistas Kazimiero Juozapo Vežbickio SJ (Kazimierz Józef Wierzbicki, 1704–1755) veikalas apie Lietuvos provincijos jėzuitą Liudviką de Bessuy (Ludovicus de Bessuy, 1666–1706) Vita V. P. Ludovici de Bessuy Soc. Jesu ad praxim religiosae perfectioni studentibus (poz. 11, 21, 151) ilgainiui tapo vienu iš svarbiausių leidinių, privalomų perskaityti kiekvienam naujokui. Vilniaus jėzuitų akademijos biblioteka turėjo mažiausiai tris šios knygos egzempliorius, o Vilniaus jėzuitų noviciato bibliotekos kataloge nurodyti 62 egzemplioriai29, dar 27 egzemplioriai buvo saugomi dvasios tėvo (patris spiritualis) bibliotekėlėje30. Taigi vien noviciate saugoti 89 šio leidinio egzemplioriai. Tokį skaičių greičiausiai sąlygojo naujokų noviciate skaičius (jei darysime prielaidą, kad kiekvienas iš jų privalėjo skaityti šią knygą): pavyzdžiui, 1747–1748 m. m. noviciate studijavo 73 novicijai, 1748–1749 m. m. – 5631.

Kodėl ši knyga buvo tokia svarbi novicijams? Liudviko de Bessuy gyvenimas turėjo būti jiems sektinu pavyzdžiu einant dvasinio tobulėjimo keliu. Vežbickis pateikė ne tik biografinių faktų, bet ir paties de Bessuy asmeninių laiškų, jo taisyklių, kasdienių praktikų, maldų, ypač daug jų skirta Švč. Mergelei Marijai. Įdomi ir verta paminėjimo trumpa, dvidešimties eilučių, litanija, skirta šv. Juozapui. Kiekviena invokacija į šv. Juozapą pradedama pagal lotyniškąją abėcėlę sukurtu kreipiniu:

A. S. JOSEPH, Amator Castitatis. (Skaistybės mylėtojau)

Ora pro nobis (Melski už mus).

B. S. J. Beatissime Beatorum. (Labiausiai palaimintas iš palaimintųjų)

C. S. J. Castissime. (Tyriausiasis)

D. S. J. Decus Sponsorum. (Sužadėtinių puošmena) ir t. t.32

Pažymėtina, kad knygoje aprašyta daug asmeninių de Bessuy patirčių ir minčių, kurias jam sukėlė įvairūs vienuolyne ar už jo ribų pamatyti dalykai, pavyzdžiui:

Tuo metu, kai Lukiškėse klausiausi medžiuose gražiai čiulbančių paukštelių ir kartu baloje kurkiančių varlių, suvokiau, kad kiekvienas kūrinys šlovina Dievą, kiekvienas savaip, kaip moka ir gali. Šlovina angelai, šlovina palaimintieji, šlovina dori žmonės žemėje, šlovina net ir nusidėjėliai; vieni, kaip aukštybėje esantys vieversiai, kilniausia širdimi ir balsu gieda „Šlovė Viešpačiui“, kiti, panirę purve ir žemiškuose troškimuose, tik kurkia, tačiau ir vienas, ir kitas, tai yra – vieversys ir varlė, yra tavo kūrinys, mano Dieve, tu sukūrei abudu, nors ir vienas, ir kitas tave šlovina skirtingais būdais. Ir aš, Viešpatie, esu vargšė varlė, nemoku giedoti, nemoku tavęs šlovinti taip, kaip angelai ir palaimintieji, tačiau šauksiu, kaip moku, ir, savo balsu pritardamas tavųjų šventųjų melodijoms, tarsiu iš visos širdies: Šventas, Šventas, Šventas ir t. t. Geras yra Viešpats ir nepaprastai šlovintinas, taip pat mylimas ir trokštamas, šlovinsiu jį visą laiką, visuomet nuo mano lūpų [nedings] jo gyrius ir t. t.33

Taigi šis Vežbickio veikalas dar laukia savo tyrėjų – biografų, literatūrologų, knygotyrininkų, istorikų.

Kalendoriai

Vilniaus akademijos spaustuvė, atsižvelgdama į naujienų sklaidos poreikį, XVIII a. pradėjo leisti kalendorius ir periodiką. Kataloge periodinių leidinių nėra užfiksuota, tačiau įrašyti įvairių pavadinimų kalendoriai, kurių autoriai – jėzuitai, Vilniaus akademijos profesoriai Jonas Antanas Pašakauskis (1684–1757) ir Pranciškus Paprockis (1723 – po 1805 m. liepos 2 d.).

Pirmąjį politinį kalendorių, skirtą 1737-iesiems (Kalendarz Polityczny na rok Pański 1737), Pašakauskis išleido Vilniaus akademijos spaustuvėje 1736 m., tačiau bibliotekoje jo kalendoriai pasirodė tik po dvejų metų. 1738 m. buvo išleistas politinis-istorinis 1739 metų kalendorius (Kalendarz historyczny y polityczny ná rok Páński 1739), net 12 jo egzempliorių nugulė lentynoje (poz. 103). Jame paskelbtos astronominės žinios apie planetas, užtemimus, įdėta informacija apie žydų šventes ir trumpa visuotinės istorijos apžvalga nuo pasaulio sukūrimo iki Kristaus gimimo, taip pat pateiktas Europos monarchų ir karalių sąrašas. Po metų pasirodė dar vienas kalendorius, skirtas jėzuitų ordino įsteigimo 200 metų jubiliejui paminėti (Kalendarz jezuicki większy na rok przestępny MDCCXL. Societatis Jesu jubileuszowy wtory, kończący dwieście lat od potwierdzenia tegoż zakonu, [1739], poz. 105). Jame Pašakauskis pateikė „viso pasaulio jėzuitų provincijų, kolegijų, rezidencijų ir misijų, jėzuitų kardinolų, vyskupų bei ordino generolų, Lietuvos provincijų, Vilniaus akademijos rektorių, profesų namų prepozitų, kitų Vilniaus jėzuitų institucijų vadovų, Plocko, Nesvyžiaus kolegijų rektorių“34 sąrašus. Neliko nuošalyje ir moterų auditorija: damos galėjo skaityti joms parengtą kalendorių (Kalendarz prześwietnych dam na rok Pański 1741, [1740], poz. 104), kuriame kiekvieną metų dieną buvo galima rasti šiek tiek informacijos apie garsias moteris, o kalendoriaus gale – Lenkijos ir Lietuvos valdovių sąrašą.

Pašakauskio veiklą tęsė Pranciškus Paprockis: jis savo kalendoriuose „perspausdindavo pagrindinių įstatymų tekstus, skelbė istorijos, astronomijos, geografijos, fizikos rašinius“35. Nėra aišku, kiek biblioteka turėjo Paprockio išleistų kalendorių. Žinome tik, kad tikrai buvo galima paskaityti jo politinį kalendorėlį 1760 metams (Kalendarzyk polityczny na rok Pański przestępny 1760, [1759], poz. 108).

Retorika

Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje buvo penki Tomo Seligmacherio SJ (Thomas Seligmacher, XVII a.) kišeninio dydžio retorikos vadovėlio Ilias oratoria seu Brevissima summa rhetoricae (1674, poz. 126) egzemplioriai. Knygelėje klausimais ir atsakymais pateikiami pagrindiniai dalykai, kuriuos reikia žinoti norint išmokti iškalbos meną. Leidinį puošiančiame frontispise pavaizduotas kalbą sakantis jaunuolis, knygos gale pridėta odė Švc. Mergelei Marijai ir jos atvaizdas.

Istorija

Iš istorinės tematikos kūrinių bibliotekoje buvo saugomas Jono Augusto Hilzeno (Jan August Hylzen, 1702–1767) dviejų dalių veikalas apie Livoniją pavadinimu Inflanty w dawnych swych, y wielorakich aż do wieku naszego dźiejach, y rewolucyach (1750, poz. 49). Autorius, remdamasis įvairia istoriografine medžiaga, pirmoje dalyje aprašė Livonijos istoriją nuo seniausių laikų iki 1741 m., antroje dalyje pateikė Livonijoje gyvenančių kilmingų giminių sąrašą, pridėjo trumpą geografinį Livonijos žemių aprašymą ir įvairius dokumentus lotynų kalba.

Tezės

Atskirą leidinių grupę sudaro Vilniaus universitete XVI–XVIII a. gintos tezės. Studentai, norėdami įgyti akademinį laipsnį, turėjo parašyti, paskelbti ir viešai apginti vienos iš sričių (filosofijos, teologijos ar teisės) baigiamąjį darbą. Pasak Brigitos Zorkienės, tyrusios Vilniaus akademijos spaustuvėje išspausdintas ir gintas tezes, per 1579–1773 m. jų buvo išspausdinta 12336. Įprastai tai būdavo nedidelės apimties (12–20 p.), rečiau – vieno lapo ar keliasdešimties puslapių leidiniai, kurių formatas įvairavo nuo in folio iki in octavo. Bibliotekos kataloge įrašytos 6 tezės, taigi tik 4,87 proc. visų išspausdintų baigiamųjų darbų. Penkerios gintos XVII a. iš filosofijos ir teisės, vienos – XVIII a. iš filosofijos.

Vilniaus universiteto bibliotekoje iki šių dienų išlikusios Mykolo Mnišeko (Michał Mniszek, XVII a.) tezės Universa philosophia (1640, poz. 84), gintos filosofijos magistro laipsniui įgyti. Iš kitų spausdintų tezių šios išsiskiria apimtimi ([8], 176, [16] p., in octavo) ir puošnumu (tekstą papildo šešios nežinomo dailininko vario graviūros, kuriose vaizduojamas Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Vladislovas Vaza37). Leidinį sudaro dvi dalys – praktinė (philosophia practica) ir spekuliatyvioji filosofija (philosophia speculativa), iš viso pateikti 257 teiginiai. Tezės parengtos vadovaujant Vilniaus universiteto filosofijos profesoriui Lukui Zaluskiui SJ (1604–1673).

Biblioteka saugojo Vilniaus universiteto studentų – Vladislovo Vankavičiaus (Ladislaus Wankowicz), Motiejaus Sangailos (Matthaeus Sągayło), Juozapo Neveravičiaus (Josephus Niewiarowicz), Karolio Gedimino (Carolus Gedimin), Motiejaus Pšechodzkio (Mathias Przechodzki), Andriejaus Leonavičiaus (Andreas Leonowicz) – scholastinės filosofijos tezes Aristoteles (1749, poz. 54). Jos buvo parengtos vadovaujant Vilniaus universiteto filosofijos profesoriui Karoliui Jezerskiui SJ. Leidinio pabaigoje įdėtas skelbimas apie laipsnio teikimo iškilmes, išvardyti tezes apgynę studentai.

Kalbotyra

Lenkų ir lotynų kalbų įgūdžiams gerinti buvo naudojama garsaus lenkų leksikografo Grigaliaus Knapijaus SJ (Gregorius Cnapius, Grzegorz Knapiusz, 1564–1639) parengta knyga Idiotismi Polonici seu Voces Polonicae, quae Latinè de verbo ad verbum reddi nequeunt, sed periphracticè reddendae sunt (1687, poz. 24). Knyga buvo skaitoma iki pat XIX a. pabaigos – tai liudija Vilniaus universiteto bibliotekai priklausančiame egzemplioriuje palikti gausūs įrašai. Mokant kalbų buvo naudojamas ir latvių jėzuito, pamokslininko, vertėjo Georgo Elgerio SJ (Georgs Elgers, 1586–1672) parengtas trikalbis lenkų, lotynų ir latvių kalbų žodynas Dictionarium Polono–Latino–Lottauicum (1683, poz. 40).

Taigi Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje XVIII a. saugoti akademijos spaustuvės leidiniai liudija reikalingiausios ir tuo metu jėzuitams aktualiausios vilnietiškosios lektūros poreikį.

XVI–XVIII A. PRIVAČIŲ IR INSTITUCINIŲ SPAUSTUVIŲ LEIDINIŲ APŽVALGA

Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje XVIII a. saugoti penki leidiniai, išspausdinti privačiose Vilniaus spaustuvėse, ir keturi – institucinėse. 1576 m. tuomečio Vilniaus jėzuitų kolegijos vicerektoriaus Petro Skargos SJ (Piotr Skarga, 1536–1612) pirmasis poleminis traktatas Pro sacratissima Eucharistia contra haeresim Zuinglianam (poz. 128) buvo išspausdintas Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio spaustuvėje (veikė 1576–1586). Dešimt metų veikusią spaustuvę 1586 m. Radvila Našlaitėlis perleido jėzuitams, o šie pervadino ją Vilniaus akademijos spaustuvės vardu.

XVI a. antroje pusėje leidinių meniniu apipavidalinimu ir šriftų derinimu labiausiai išsiskyrė Jono ir Juozapo Karcanų spaustuvė (veikė 1580–1620). Joje buvo leidžiami įvairios tematikos (nuo polemikos, Antikos autorių kūrinių, žodynų iki giesmynų su natomis) leidiniai. Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje buvo keturios šios spaustuvės knygos: lenkų teologo Petro Lilijos (Piotr Lilia, apie 1546–1605) atsakymas ginant Kristupą Varševickį (Responsio Petri Liliae... ad cuiusdam Nicolai Regii Germani epistolam: qua clarissimi Christophori Varsevicii pro Christi fide, & Petri sede orationes reprehendit, 1584, poz. 96); Antonijaus Posevino SJ (Antonio Possevino, 1533–1611) knyga Atheismi Lutheri, Melanchthonis, Calvini, Bezae, Ubiquetariorum, Anabaptistarum, Picardorum, Puritanorum, Arianorum, & aliorum nostri temporis hæreticorum... refutati (1586, poz. 98); italų katalikų teologo Roberto Belarmino SJ (Roberto Bellarmino, 1542–1621) Apologia... pro responsione sua ad librum Iacobi Magnae Britanniae regis (1610, poz. 9) bei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės poeto Jono Radvano (Ioannes Radvanus, XVI a.) poema Radivilias (1592, poz. 112).

XVII a. ketvirtajame dešimtmetyje nebelikus privačių spaustuvių, savo produkciją ėmė siūlyti kelios įkurtos institucinės spaustuvės: bazilijonų (su pertraukomis veikė 1628–1693, 1760–1799, 1800–1839), pranciškonų (veikė 1670–1781), pijorų (veikė 1754–1836). Vilniaus bazilijonų spaustuvė spausdino daugiausia religinę literatūrą įvairiomis kalbomis (lenkų, lotynų, rusėnų, taip pat lietuvių ir latvių). Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje saugoti moralinės teologijos profesoriaus Martyno Hinčos SJ (Marcin Hińcza, 1592–1668) sudaryti skaitiniai Głos Panski z Ewangeliey adwentowych z naukamy, y z stosowaniem do Naswiętszego Sakramentu (1643, poz. 47). Leidinį puošia XVII a. Vilniuje dirbusio graverio Konrado Getkės (Conradt Götke) sukurtas frontispisas: jo kairėje pusėje pavaizduota Tikėjimo alegorija, dešinėje – šv. Jonas Krikštytojas. Frontispiso viršuje – „dvi angelų figūros, laikančios po trimitą ir herbo skydą (tuščią), virš figūrų besiplaikstančiuose kaspinuose – atitinkami įrašai: Miłością ku Oyczyznie („Tėvynės meile“), kitame Poboźnością („Pamaldumu“)“38. Taip pat bibliotekoje buvo bazilijonų archimandrito Pachomijaus Ohilevičiaus (Pachomiusz Ohilewicz, 1624–1686) knyga Ecphonemata liturgiey Greckiey (1671, poz. 91), jos liturginiai tekstai išspausdinti bažnytine slavų kalba lotyniškaisiais rašmenimis, pateikti jų vertimai į lenkų kalbą.

Vilniaus jėzuitų akademijos biblioteka taip pat turėjo po vieną pranciškonų ir pijorų spaustuvėse išleistą knygą. Vilniaus pranciškonų spaustuvėje daugiausia buvo spausdinama religinė ir pasaulietinė literatūra lotynų ir lenkų kalbomis. Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos kataloge įrašyta Senųjų Trakų šv. Benedikto ordino abato Stanislovo Ščigelskio (Stanisław Szczygielski, 1616–1687) pranciškonų spaustuvėje išleista knygelė Liber penthicus de commendatariis regularium praelatis (1681, poz. 133). Joje autorius, pateikdamas citatas iš Šventojo Rašto ir įvairių teisinių dokumentų, aprašo prelatų įsipareigojimus ir pareigas, dėl jų netinkamo elgesio pavaldiniams kylančius sunkumus ir panašiai.

XVIII a. antroje pusėje įkurta Vilniaus pijorų spaustuvė daugiausia spausdino vadovėlius, įvairią religinę ir pasaulietinę literatūrą lenkų, lotynų, prancūzų kalbomis. Ženevos vyskupo, mistiko, Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo ordino vieno iš įkūrėjų, Pranciškaus Salezo (François de Sales, 1567–1622) pijorų spaustuvėje išleista knyga Prawdziwe rozmowy duchowne (1764, poz. 43) buvo skirta vizitietėms. Leidinyje pateikiamas 21 pasvarstymas įvairiomis temomis: apie vizitiečių pareigas, dorybes, kurias privalo turėti šio ordino sesės, apie pasitikėjimą Dievu, apie tikrą ir nuoširdžią meilę, apie kuklumą, Dievo valią ir kita. Vilniuje vizitiečių vienuolynas buvo įkurtas XVII a. pabaigoje. Iki pat jo uždarymo XIX a. antroje pusėje tai buvo viena didžiausių kilmingų merginų lavinimo įstaigų.

Palyginus su Vilniaus akademijos spaustuvės produkcija, XVI–XVIII a. Vilniaus privačiose ir institucinėse spaustuvėse išleistų leidinių kiekis bibliotekoje buvo labai mažas, vyravo religinės tematikos knygos.

PROVENIENCINIAI XVII–XVIII A. ŽENKLAI KNYGOSE

Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekoje buvę ir iki šių dienų išlikę Vilniuje išspausdinti leidiniai nepasižymi proveniencinių ženklų gausa, tačiau juose palikti įrašai atskleidžia skirtingą jų kelią į biblioteką.

Vilniaus jėzuitų akademijos biblioteką knygos pasiekdavo dviem būdais – buvo perkamos iš specialiai leidinių įsigijimui skirtų lėšų arba dovanojamos. Bibliotekos prefektas ar jo padėjėjas gautą knygą įrašydavo į katalogą ir, dažniausiai antraštiniame leidinio lape, palikdavo tradicinį jėzuitų nuosavybę liudijantį įrašą Collegii Vilnensis Societatis IESV (Vilniaus jėzuitų kolegijos). Kartais dar būdavo įrašomi metai ar konkreti data, todėl žinome, kad, pavyzdžiui, Venslauskio veikalas Victor & victus Vincentius Corvinus Gosiewski (1691) bibliotekos knygų lentyną papildė 1694 m. birželio 17 d. (Inscriptus Collegio Viln. S. I. 17 Julii. 1694, poz. 149). Toliau, nusprendus, kurioje spintoje bus saugoma knyga, nugarėlės apačioje (atsižvelgus į leidinio dydį) būdavo priklijuojama nedidelė (maždaug 2,5 × 2 cm) lipdė su spintą žyminčia raide (priede nurodytos septynios knygos su išlikusiomis lipdėmis, gali būti, kad yra daugiau, tik nematyti, nes jos pasislėpusios po kitomis, vėliau ant viršaus užklijuotomis lipdėmis) arba ta raidė būdavo tiesiog užrašoma.

Panaši procedūra buvo atliekama gavus dovanų didžiulę kolekciją – kelis šimtus ar tūkstančius knygų. XVII a. antroje pusėje biblioteką pasiekė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pakanclerio Kazimiero Leono Sapiegos (1609–1656) donacija – apie 3000 asmeninės bibliotekos knygų. Kiek iš jų buvo spausdinta Vilniuje, pasakyti negalime dėl neišlikusių knygų sąrašų. Visi leidiniai buvo sutvarkyti, antraštiniuose lapuose įrašytas mecenatas. Almos Braziūnienės teigimu, rašyta, „sprendžiant pagal rašyseną, buvo kelių asmenų gana dailiai ir dažniausiai tvarkingai (išskyrus vieną rašyseną). Įrašo formulė su abreviatūromis beveik visur išlieka ta pati, nors kartais pasitaiko praleistų ar sukeistų žodžių.“39 Tai liudija šiuo metu žinomos keturios Vilniuje spausdintos knygos iš šios kolekcijos, jose yra įrašai: Collegij Vilnen. Societis IESV dono Illmi Dni Casimiri Sapieha Procancell. M D L. (poz. 46), Collegij vilnen S. I dono Illmi D. Casimiri Sapieha P M D. L. (poz. 77), Collegii Viln. S. I. dono d. Ilmi. D. Casimiri Sapieha Procan. M. D. L. (poz. 92), JESV dono Illumi Dñi Casimi: Sapie... Cancell (išlikęs įrašo fragmentas, poz. 112).

Pažymėtina, kad knygas dovanojo ne tik mecenatai, bet ir patys autoriai. Vilniaus jėzuitų akademijos biblioteka turėjo filosofijos profesoriaus Jano Zželskio SJ (Jan Zrzelski, 1679–1746) veikalą Bolesław albo krol Bolesci Jezus Chrystus (1740) su priešlapyje jo paties ranka įrašyta dedikacija: ad Bibliothecã Academicã dono Authoris (poz. 155), taip pat Mištauto padovanotus net tris knygos Historia illustrissimae Domus Sapiehanae (1724) egzempliorius (poz. 82). Rankraštiniame kataloge nurodyti tik du egzemplioriai, manytina, kad, katalogą sudarant, vieno egzemplioriaus bibliotekoje jau nebebuvo. Šiandien viena knyga saugoma Vilniaus universiteto bibliotekoje, antra – V. Karazino Charkivo nacionalinio universiteto Centrinėje mokslinėje bibliotekoje, trečia – privačioje advokato Jauniaus Gumbio kolekcijoje. Kiekviename egzemplioriuje galima pamatyti beveik identišką įrašą: Collegii & Academiæ Vilnensis Soc: IESU Ao Dni 1724. Dono R P. Antonii Misztołt S. I.

Biblioteka yra sulaukusi dovanų ir iš pačios Vilniaus akademijos spaustuvės. Žinomos dvi jos dovanotos knygos: 1716 m. biblioteką pasiekė jau minėtas Bžostovskio pamokslas Homilia albo Kazanie przy publicznym akcie uroczystosci kanonizacyi S. Piusa V. Papieża (1713), knygos antraštiniame lape įrašyta Collegij Vilnen: S. I dono Typogr: Viln Anno Dni 1716 (poz. 18), ir italų jėzuito Džovanio Baptistos Ferrario (Giovanni Baptista Ferrari, 1584–1655) [Orationes] (1739) su įrašu Coll: Acad: Viln S. I. Ex Liberalitate Typographiæ (poz. 42).

Sudėtingas klajones per kelių savininkų rankas atskleidžia Ohilevičiaus knyga Ecphonemata liturgiey Greckiey (1671, poz. 91). Joje esantys įrašai, liudijantys priklausomybę Vilniaus jėzuitams, yra užjuodinti, tačiau įmanoma perskaityti: Collegii Viln. S. Jesu; Bibliothecæ magnæ. Nežinia, kada ir kaip knyga pateko į garsaus XVIII a. bibliofilo, Lietuvos dominikonų provincijolo Dominyko Sivickio (Dominik Siwicki, m. po 1800) rankas (antraštinio lapo verso pusėje yra jo antspaudas: FR DOMINICUS SIWICKI O. P. Prov: Litv); vėliau knyga atiteko Gardino dominikonų vienuolynui (viršutinio kietviršio vidinėje pusėje priklijuota lipdė: BIBLIOTHECÆ CONVENTUS GRODNENSIS ORDINIS PRÆDICATORUM), o šį uždarius kartu su kitomis bibliotekos knygomis sugrįžo į Vilnių.

IŠVADOS

Atlikta Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos rankraštiniame XVIII a. kataloge registruotų leidinių identifikacija atskleidžia, kad Vilniaus spaustuvių produkcija bibliotekoje sudarė apie 3 proc. visų bibliotekos knygų. Nustatyta, kad XVIII a. antroje pusėje bibliotekoje buvo 143 pavadinimų leidiniai ir 259 egzemplioriai, išleisti Vilniuje, iš jų išleistų XVI a. – 8 pav., 9 egz., XVII a. – 68 pav., 122 egz., XVIII a. – 67 pav., 128 egzemplioriai. Daugiausia turėta Vilniaus akademijos spaustuvės leidinių – 130 pav., 246 egz., Karcanų spaustuvės – 4 pav., 4 egz., bazilijonų spaustuvės – 2 pav., 2 egz., taip pat bibliotekoje buvo po vieną knygą, išleistą Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio, pranciškonų ir pijorų spaustuvėse. Nenustatyta, kurioje spaustuvėje buvo išspausdinti keturi leidiniai.

Pagal tematiką didžiausią vilnietiškos produkcijos dalį sudarė religinės tematikos leidiniai – 57,5 proc., literatūra – 17,4 proc., kalendoriai – 8,1 proc., retorikos veikalai – 3,9 proc., istorinės tematikos knygos – 3,1 proc., tezės – 2,7 proc., matematikos, geografijos, fizikos, logikos, teisės, kalbotyros veikalai kartu sudėjus – 7,3 procento. Daugiausia turėta lotynų (48,6 proc.) ir lenkų (47,2 proc.) kalbomis išleistų leidinių, kitomis kalbomis – 4,2 procento.

Taigi Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos rankraštinis katalogas yra ypač vertingas šaltinis tiriant XVIII a. Vilniaus universiteto bibliotekos istoriją. Jame įrašyti leidiniai atskleidžia jėzuitų domėjimosi sritis, o išlikusios knygos – knygų patekimo į biblioteką istoriją ir jų klajones po įvairių Europos šalių bibliotekas.

Priedas

Eil. nr.

Katalogo puslapis. Įrašas

Leidinys

Saugojimo vieta, šifras

Pastabos

1.

[4]. Ancuta Ius plenu[m] Religionis Catholicæ. Vilnæ 1719. In 8vo D. | 2 | 192. 214.

Sokulski, Stanisław (1678–1740). Jus plenum religionis catholicae ... / a Georgio Casimiro Ancuta ... concinnatum. Vilnae: typis Universitatis Soc: Jesu, 1719; 8°.

VU biblioteka

BAV 20.5.43;

BAV 20.5.43(2)

1) Įrašai: Collegij Vilnensis Soc JESV. Año 1723 4 8bris; Bibliothecæ magnæ; nugarėlės apačioje priklijuota lipdė su raide „D“ ir užrašytais skaičiais „214“. 2) Įrašai: Collegij Vilnensis Societatis JESU 1720; Własność L.P.W.

2.

[5]. Andrzeykiewicz S. I. Ziarno gorczyczne etc. Vilnæ 1673. In 4to W. | 6 | 24.

Andžeikevičius-Gintautas, Jonas Andriejus (1609–1673). Ziarno gorczyczne gorzkiey męki naslodszego zbáwicielá Chrystusa Iezusa ... / przez xiędzá Janá Andrzeykiewiczá ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Soc. Iesu, 1673; 4°.

3.

[6]. Arent S. I. Studium Polemicu[m]. Vilnæ 1716. In 8vo D. | 3. | 221. 222. 223

Arent, Tobiasz (1646–1724). Studium polemicum ... / a r. p. Tobia Arent Soc. Iesu ... Vilnae: typis Academicis Universitatis Societatis Iesu, 1716; 8°.

VU biblioteka

BAV 11.8.15;

BAV 11.8.15(2)

1) Įrašas: Coll. Vilñ et Accademiæ S. JESV. 2) Įrašai: Collegij Viln SI. Ao 1735; Bibliothecæ magnæ; R. P. Rectori Adamo Delamars Dignissimo Collegii Crosensis Author mittit [?] et donat, rogat[que] [?] ...

4.

[6]. Item Gratiæ Sæculares Pontificib[us], Regibus, Præsulibus et Protectoribus Societatis in M[agno] D[ucatu] L[ituaniae] et Academia Vilnensi exhibitæ. [In 4to] [Q. | 1 | 86.]

Gratiae saeculares summis pontificibus, regibus, praesulibus, & protectoribus Societatis Iesu ... / ab Alma Academia et Universitate Vilnensi, eiusdem Societatis exhibitae ... Vilnae: [Akademijos sp.], 1640; 4°.

Trečias aligatas.

5.

[8]. Ejusdem Regula et constitutiones Fratru[m] Ord[inis] Præd[icatorum] Vilnæ 1682. In 16to H | 1 | 234.

Augustinus, Aurelius (354–430). Regula s. Augustini, episcopi, et Constitutiones fratrum Ordinis Praedicatorum ... Vilnae: typis Academicis Societatis Iesu, 1682; 24°.

LMAVB

L-17/257

Įrašas: Collegii Vilnensis Soc. Jesu.

6.

[8]. P. Abramowicz S. I. Kazania Niedzielne In 8tavo W | 2 | 39.

Abramavičius, Adomas (1710–1766). Kazania niedzielne ... Pierwsza częsc. W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akadem. Soc. Jesu, 1753; 8°. Abramavičius, Adomas (1710–1766). Kazania niedzielne ... Częsc druga. W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akadem. Soc. Jesu, 1753; 8°.

7.

[11]. Basti S. I. Regula Instituti Petrini. Item Rychalscij Quadriga Sacerdotu[m]. Vilnæ In 12mo. P. | 1 | 64.

Basso, Carlo Andrea. Regula instituti Petrini ... / auctore Carolo Andrea Basso ... Vilnae: typis Universitatis Societ: Jesu, [1707]; 12°. Rychalski, Michał. Quadriga sacerdotum ad coelum ... / authore r. p. Michaele Rychalski ... Vilnae: typ. Acad., 1707; 12°.

VU biblioteka

BAV 19.6.88a-b

Kartu įrištos dvi knygos; įrašai pirmame aligate: Collegij Vilnen: Soc: Jesu; Bibliothecæ magnæ.

8.

[11]. Ejusdem Manuale Controversiar[um]. In 8vo. Vilnæ 1627. D. | 2. | 178. 217.

Becanus, Martinus (1563–1624). Compendium manualis controversiarum huius temporis de fide ac religione / authore Martino Becano ... Vilnae: ex Typographia Acad. Soc. Iesu, 1627; 8°.

9.

[12]. Ejusdem Apologia pro responsione sua ad Libru[m] Iacobi Regis Angliæ. Vilnæ 1610. In 4to. D. | 1 | 140.

Bellarmino, Roberto (1542–1621). Apologia Roberti S. R. E. Cardinalis Bellarmini, pro responsione sua ad librum Iacobi Magnae Britanniae regis ... Vilnae: apud Ioannem Karcanum, 1610; 4°.

10.

[13]. Benedictus de Soxo S I. Claves Iuris Academici Vilnensis. Vilnæ 1684. In 12mo - Vide - Cath[alogum] - Libror[um] - Claves. I. G. | 2. | 207

Sojo, Benito de (1586–1658). Claves iuris Academicis Vilnensibus / a r. p. Benedicto de Soxo ... Vilnae: typis Academicis Societatis Iesu, 1648; 12°.

VU biblioteka

BAV 20.4.12

Kataloge klaidingai užrašyti metai. Įrašai: Collegii Viln. SI.; Colleg. Vilnensis Soc: IESU; Bibliothecæ magnæ.

11.

[14]. Bessuy S. I. Vita Auctore P. Casim[iro] Wierzbicki S I. Vilnæ. In 4to Q.

Wierzbicki, Kazimierz Józef (١٧٠٤–١٧٥٥). Vita V. P. Ludovici de Bessuy Soc. Jesu ad praxim religiosae perfectioni studentibus / proposita per p. Casimirum Wierzbicki ejusdem Societatis theologum. Vilnae: Typis Academicis Societatis Jesu, 1738; 4°.

VU biblioteka

BAV 70.7.10;

BAV 70.7.10(2)

1) Įrašas: Colleg. Vilnen: S. I.; nugarėlės apačioje priklijuota lipdė su raide „Q“. 2) Įrašas: Colleg. Vilnen: S. I.

12.

[15]. Bobolæ Responsio ad orationem Volani. In 4to. D | 1 | 133.

Rościszewski, Wojciech (1560–1619). Ad orationem Andreae Volani, qua et errores, in ecclesia Romana, si diis placet, repraehendit, et pontificem ad deferendum pontificatum adhortatur / Ioannis Bobola in Academia Vilnensi Societatis Iesu studiosi responsio. [Vilnius: Akademijos sp., apie 1600]; 4°.

13.

[15]. Boimi Stara wiara włodzi Piotra. Kalendarz stary, w ktòrym oczewisty błąd około swięcenia Paschy ukazuie się. Auth[or] Sakowicz. Stara wiara Tomi 2 ... W | 3 | 43

Boym, Benedykt Paweł (1629–1670). Stara wiara albo Jasne pokazanie iż ci co w dizuniey trwaią starey wiary nie maią na dwie częsci rozłozona ... / przez x. Benedykta Pawła Boyma ... Vilnae: Typis Academicis Soc. Iesu, 1668; 4°. Sakowicz, Kasjan (apie 1578–1647). Kalendarz stary w ktorym jawny, y oczywisty błąd ukazuiesie około święcenia Paschi ... / wydany przez wielebnego oyca Kassiana Sakowicza ... W Wilnie: [s. n.], 1640; 4°.

Kartu įrištos dvi knygos.

14.

[15]. Ejusdem Theologia Chrzescianska. Vilnæ 1700. In 8vo W | 1 | 154.

Theologia chrzescianska, albo Nauka o taięmnicach wiary chrześćiańskiey, podźielona ná czterdźieśći y iednę lekcyą ... Vilnae: Typis Academicis, 1670; 8°.

Nėra žinoma 1700 m. laida.

15.

[15]. Ejusdem Stara wiara albo pokazanie iz ci, co w Dizunij mieszkaią starey wiary nie maią. Vilnæ 1668. In 4to. W | 1 | 209.

Boym, Benedykt Paweł (1629–1670). Stara wiara albo Jasne pokazanie iż ci co w dizuniey trwaią starey wiary nie maią. Na dwie częsci rozłozona ... / przez x. Benedykta Pawła Boyma ... Vilnae: Typis Academicis Soc. Iesu, 1668; 4°.

VU biblioteka

BAV 58.8.10/2

Įrašas: Coll. Vilnens Soc JESV.

16.

[16]. Ejusdem Vita D[omini] N[ostri] I[esu] C[hristi] sive via ad Cælu[m]. Vilnæ 1704. In 4to W | 5 | 10

Bonaventura (apie 1217–1274). Zywot Pana y Boga naszego Jezusa Chrystusa, to iest Droga zbawienna ... / przez s. Bonawenturę Zakonu Braci Mnieyszych Franciszka s. doktora serafickiego ... W Wilnie: w drukarni Akademickiey Soc. Iezu, 1704; 4°.

LMAVB

L-18/288

Įrašai: Collegij Vilnensis S. IESV; Bibliothecæ magnæ Coll: Viln: S: I.

17.

[17]. Ejusdem Filij Mariæ. Vilnae 1697. In 8vo. P. | 2 | 276. 277.

Brictius, Jan (1658–1710). Filii Mariae eorumque obligatio in gratiam eorum, qui se Beatissimae Virgini in aliqua eius sodalitate dicarunt / compendio descripta a p. Ioanne Brictio ... Vilnae: typis Academicis Soc. Jesu, 1697; 8°.

VU biblioteka

BAV 4.6.16(2)

Įrašai: Collegii Vilnensis Sctis IESu [užbraukta] post obit[um] [?] P. Stanisl[ai] [?]; PP Bernard: Vilnen.

18.

[18]. Brzostowski Ep[iscopi] Viln[ensis] Concio in Canonisatione S. Pij V. Pont[ificis] Max[imi] Habita Vilnæ 1713. In 4to W | 2 | 229. 229.

Brzostowski, Konstanty Kazimierz (1644–1722). Homilia albo Kazanie przy publicznym akcie uroczystosci kanonizacyi S. Piusa V. Papieża ... / przez ... x. Konstantyna Kazimierza Brzostowskiego ... W Wilnie: w drukarni Akademickiey Societatis Jesu, [1713]; 4°.

VU biblioteka

BAV 14.4.5

Įrašai: Collegij Vilnen: S. I dono Typogr: Viln Anno Dni ١٧١٦; Bibliothecæ magnæ; nugarėlės apačioje priklijuota lipdė su raide „W“. Kartu yra įrištas P. Skargos veikalas „Wzywanie do pokuty...“ (W Wilnie, 1715).

19.

[18]. Ejusdem Ep[isto]la Pastoralis. Vilnæ 1710. In 4to W | 2 | 38. 210.

Brzostowski, Konstanty Kazimierz (1644–1722). Epistola Pastoralis. Impressa Vilnae: Typis Universitatis Soc. Jesu, 1710; 4°.

20.

[19]. Buynowski S. I. Ratio Statûs eligendi. Vilnæ 1688. In 4to. Partes 2 seorsim P. | 1 | 127.

Bujnowski, Michał (1632–1690). Ratio status eligendi. Pars prima / authore Michaele Buynowski ... Vilnae: typis Acad. Soc. Iesu, 1688; 4°. Bujnowski, Michał (1632–1690). Ratio status religiosi eligendi. Pars secunda / authore Michaele Buynowski ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Iesu, 1689; 4°.

VU biblioteka

BAV 17.5.35

VU bibliotekoje saugoma antra dalis. Įrašai: Collegij Vilnensis Societatis IESV; An. 1699. 23 April: obtul: Bib: R P Łosiewski protunc Rect: Coll:; Bibliothecæ magnæ.

21.

[20]. De Bessui Ludovici vita á R[everendo] P[atre] Cas[imiro] Wierzbicki in S I. in 4to P

Wierzbicki, Kazimierz Józef (1704–1755). Vita V. P. Ludovici de Bessuy Soc. Jesu ad praxim religiosae perfectioni studentibus / proposita per p. Casimirum Wierzbicki ... Vilnae: Typis Academicis Societatis Jesu, 1738; 4°.

22.

[26]. Eiusdem Ep[isto]lar[um] Selectar[um] Tomuli 4. Vilnæ 1679. In 8vo T | 2. | 156. 157.

Cicero, Marcus Tullius (106–43 pr. Kr.). Epistolarum, a doctis viris ad usum studiosae iuventutis selectarum libri IV. Vilnae: Typis Acad. Societ. Iesu, 1679; 8°.

23.

[27]. Eiusdem Selectæ ep[isto]læ. Vilnæ 1679. In 8vo T. | 1. | 223.

Cicero, Marcus Tullius (106–43 pr. Kr.). Epistolarum, a doctis viris ad usum studiosae iuventutis selectarum libri IV. Vilnae: Typis Acad. Societ. Iesu, 1679; 8°.

24.

[28]. Eiusdem Idiotismi Polonici. Vilnæ 1687. In 12mo V | 2 | 72.

Knapiusz, Grzegorz (1564–1639). Idiotismi Polonici, seu Voces Polonicae ... / per thesaurum Polono Latinum r. p. Gregorii Cnapii ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Jesu, 1687; 12°.

VU biblioteka

BAV 53.8.38

Įrašai: Collegij Vilnensis SI. Ao ١٧٣٥; Bibliothecæ magnæ; nugarėlės apačioje priklijuota lipdė su raide „V“.

25.

[33]. Ciceronis Orationu[m] cum Commentariis Partes 3. in 8vo Vilnæ

Cicero, Marcus Tullius (106–43 pr. Kr.). Commentarius in selectas M. T. Ciceronis orationes. Pars I ... Vilnae: Typ. S. R. M. Acad. Soc. Jesu, 1754; 8°. Cicero, Marcus Tullius (106–43 pr. Kr.). Commentarius in selectas M. T. Ciceronis orationes. Pars II ... Vilnae: Typ. S. R. M. Acad. Soc. Jesu, 1755; 8°. Cicero, Marcus Tullius (106–43 pr. Kr.). Commentarius in selectas M. T. Ciceronis orationes. Pars III ... Vilnae: Typ. S. R. M. Acad. Soc. Jesu, 1756; 8°.

26.

[33]. Eiusdem Idem opus. Vilnæ 1699. In 8vo P | 1 | 344

Dankvartas, Baltazaras (1629–1699). Breve directorium concionatoris apostolici / authore r. p. Balthasare Danquart ... Vilnae: Typis Academicis Societatis Iesu, 1699; 8°.

27.

[33]. Eiusdem Idem Opus. Vilnæ 1699. In 8vo. E | 1 | 132

Dankvartas, Baltazaras (1629–1699). Breve directorium concionatoris apostolici / authore r. p. Balthasare Danquart ... Vilnae: Typis Academicis Societatis Iesu, 1699; 8°.

28.

[33]. Eiusdem Lilia ex Ciernia Smierci tryumfuiąca sive Concio funebris Pacio Palat[ino] Viln[ensi] dicta Vilnæ 1715. In 4to W | 1 | 89

Dankvartas, Baltazaras (1629–1699). Lilia z ciernia smierci tryumfuiąca, albo Kazanie na exequiach ... Michała Kazimierza Paca ... miane w Warszawie roku 1682 / przez x. Balcera Dankwarta ... Vilnae: typis Academicis Soc. Iesu, 1715; 2°.

29.

[33]. Eiusdem breve directoriu[m] Conconatoris Apostolici. Vilnæ 1699. In 8vo E | 1 | 141

Dankvartas, Baltazaras (1629–1699). Breve directorium concionatoris apostolici / authore r. p. Balthasare Danquart ... Vilnae: Typis Academicis Societatis Iesu, 1699; 8°.

30.

[35]. Didimus Hermanovilanus (: hoc nomine apellatur modo P. Thomas Clagius S. I:) Disquisitiones Ubiquisticæ. Augustæ Gediminiæ In 8vo. D. | 3. | 205. 210. 229.

Klage, Tomasz (1598–1664). Didymi Hermannovillani Disquisitiones ubiquisticae sive de Christo contra ubiquistas, aliosq[ue] praedicantes a Christi ecclesia ... Augustae Gediminiae [Vilnius]: Typis Hetaerianis, 1644; 8°.

VU biblioteka

BAV 12.7.32

Įrašai: Collegii Vilneń Soctis IESV; Bibliothecæ magnæ.

31.

[37]. Dowgiałło Purpura Zbawienna albo męka Jezusowa. Vilnæ 1707. In 4to W | 1 | 2

Daugėla, Aleksandras (XVII a. pab. – XVIII a. pr.). Purpura zbawienna to iest Męka Iezusowa na dni dziesięć rozdzielona ... / od x. Alexandra Dowgiały ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Societ. Iesu, [1707]; 4°.

32.

[37]. Item Kruger S. I. Resolutio canonico Theologica de Suspensione Indulgentiaru[m] per Bullam Universalis Iubilæi. [In 8vo] [H. | 1 | 37.]

Krüger, Andreas (1646–1712). Resolutio canonico-theologica dubiorum quorundam, quae circa suspensionem indulgentiarum, & facultatum, per bullam iubilei universalis passim occurrere solent ... / a p. Andrea Kruger ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Iesu, [1700]; 8°.

Antras aligatas.

33.

[38]. Eiusdem Nauka o przygotowaniu się d[o] Smierci Viln[ae] 1689. In 8o W | 1 | 149.

Drużbicki, Kasper (1590–1662). Nauka o przygotowaniu się do swiątobliwey smierci / przez x. Kaspra Drużbickiego Societatis Iesu napisana ... W Wilnie: od Drukarni Akademickiey Soc. Iesu, 1686; 8°.

VU biblioteka

1) BAV 17.7.21;

2) BAV 21.6.39

Kataloge klaidingai užrašyti metai. 1) Įrašai: Ex catalogo librorum Collegij Soc JESV Vilnensis. 1702; Bibliothecæ magnæ. 2) Antrasis egzempliorius be antraštinio lapo, trūksta priedo „Smierc swiątobliwa“; įrašas: Coll: Vil. SI.

34.

[38]. Eiusdem Przemysły Zycia Duchownego Vilnæ 1708. In 12mo W | 3 | 158. 159.

Drużbicki, Kasper (1590–1662). Przemysły zysku duchownego abo nauki, do prędkiego w drodze Bożey postępku ... / napisane przez xiędzá Kaspra Druzbickiego ... W Wilnie: w Drukárni Akádemickiey Societatis Iesu, 1708; 12°.

35.

[38]. Dutrieu S. I. Manuductio ad Logica[m]. Vilnæ 1618. In 8vo M | 1 | 183

Du Trieu, Philippe (1580–1645). Manuductio ad logicam, sive Dialectica studiosae iuventuti ad logicam praeparandae / conscripta a r. p. Philippo Dutrieu ... Vilnae: In Typographeo Academiae, 1618; 8°.

36.

[38]. Dziekoński S. I. Czysciec albo Stan Dusz w czyscu zatrzymanych. Vilnæ 1671. In 8vo W | 1 | 153

Roa, Martín de (1561–1637). Czysciec abo Stan dusz w czyscu cierpiących ... / przez x. Marćiná Roá Soc. Iesu po Hiszpańsku wydány; z Hiszpáńskiego ná Włoski, z Włoskiego ná Łáćiński, z Łáćińskiego ná Polski ięzyk swieżo przetłumáczony, y do druku podány przez x. Simoná Wdźiekońskiego Soc. Iesu. W Wilnie: w Drukárni Akádemickiey Soc. Iesu, 1671; 8°.

37.

[38]. Dyssydentow Nauka in 4to D.

Pašakauskis, Jonas Antanas (1684–1757). Nauka pp. dissidentow z nauką starodawnego Kościoła zniesiona, in gratiam tych Ich-Mościów, ktorzy protestują się, iż tak wierzą jako wierzył y nauczał starodawny Kościoł ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Societatis Jesu, [1733]; 4°.

38.

[38]. Dobszewicz Benedicti S. I. Placita Recentior[um] Philosophor[um] explanata in 8vo M | 1

Dobševičius, Benediktas (1722–po 1794). Placita recentiorum philosophorum explanata nec non phaenomenis physicis, demonstrationibus mathematicis, resolutionibus problematum, observationibus, ac experientiis, adornata ... / a P. Benedicto Dobszewicz ... Vilnae: typis S. R. M. Academicis Soc. Jesu, [1760]; 8°.

VU biblioteka

IV 20716(12)

Įrašai: Collegij Academici Vilnen Soc: IESV Comparatus ١٧٦٠; Bibliothecæ Magnæ.

39.

[38]. Dobszewicz prælec[ti]ones logicæ ex Probatis Veteru[m] Recentiorumq[ue] placitis Conscriptæ in 8tavo M | 2

Dobševičius, Benediktas (1722–po 1794). Praelectiones logicae ex probatis veterum recentiorumq[ue] placitis conscriptae in usum philosophiae auditorum / a p. Benedicto Dobszewicz ... Vilnae: Typis S. R. M. Academicis, Societatis Jesu, 1761; 8°.

40.

[41]. Elger S. I. Dictionariu[m] Polono-Latino-Lotavicu[m]. Vilnæ 1683. In 8vo V. | 1 | 62

Elgers, Georgs (1586–1672). Dictionarium Polono-Latino-Lottavicum ... / r. p. Georgii Elger ... Vilnae: Typis Academicis Soc. Iesu, 1683; 8°.

41.

[41]. Eiusdem Canciones Lotavicæ. In 8vo Z. | 2 | 37. 54.

Elgers, Georgs (1586–1672). Cantiones spirituales ex Latinis, Germanicis & Polonicis translatae in idioma Lothavicum, additis pluribus / per p. Georgium Elger ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Iesu, 1673; 8°.

42.

[46]. Ferrerij orationes. In 12mo. Vilnæ 1739. T. | 1 | 65.

Ferrari, Giovanni Battista (1584–1655). Johannis Baptistae Ferrarii Senensis è Societate Jesu [Orationes]. Vilnae: Typis S. R. M. Academicis Societatis Jesu, 1739; 12°.

VU biblioteka

BAV 57.10.6

Įrašai: Coll: Acad: Viln S. I. Ex Liberalitate Typographiæ; Bibliothecæ Magnæ Coll Accad Vil: SI; Bibliothecæ Magnæ Coll: Ac Vi SI.

43.

[49]. S. Franciszka Salezyusza Rozmowy Duchowne in 4to w Wilnie | 1 |

François de Sales (1567–1622). Prawdziwe rozmowy duchowne / S. Franciszka Salezego ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. i Rzeczypospolitey XX. Scholarum Piarum, 1764; 4°.

44.

[54]. Gawata officiu[m] albo usługa Codzienna Maryi Pannie Vil[nae] 1693. In 8vo W | 1 | 258.

Gawath, Jakub (1598–1679). Officium albo Usługa codzienna przeczystey Bogárodźicy Panny Maryey ... / przez w. x. Iakuba Gawatha ... W Wilnie: Typis Academicis Soc. Iesu, 1693; 8°.

45.

[58]. Eiusdem Concio de Purgatorio In funere Celsis[simae] Radziwiłł dicta. Vilnæ 1592. In 4to W | 1 | 109.

Grodzicki, Stanisław (1541–1613). O czyścu pierwsze kazanie na pogrzebie ... Katarzyny ... Radziwiłowey, woiewodziney Wileńskiey ... / przez x. d. Stanisława Grodzickiego ... W Wilnie: w drukarni Akademij Societatis Iesu: przez Daniela Lęczyciusa, 1592; 4°.

46.

[59]. Gruzewski SI. Ultima et maxima hominis muta[tio]. Libri 1mi pars 1ma et posterior seorsim. In 4to. Vilnæ 1641. P. | 1 | 23.

Gruževskis, Jonas (apie 1580–1646). Ultima et maxima hominis mutatio ... Liber primus ... Pars libri prior ... / auctore r. p. Joanne Grużewski ... Vilnae: Typis Academicis Socie. Iesu: Imprimebat Ioa[n]nes Kochan, 1641; 4°. Gruževskis, Jonas (apie 1580–1646). Ultima et maxima hominis mutatio ... Libri primi ... pars posterior ... / auctore r. p. Ioanne Gruzewski ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Iesu, 1644; 4°.

LMAVB

L-17/103/1

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje saugoma pirmos knygos pirma dalis. Įrašas: Collegij Vilnen. Societis IESV dono Illmi Dni Casimiri Sapieha Procancell. MDL.

47.

[64]. Eiusdem Głos Panski seu Conciones p[ro] Adventu. Vilnæ 1643. In 4to W. | 1 | 110.

Hińcza, Marcin (1592–1668). Głos Panski z Ewangeliey adwentowych z naukamy, y z stosowaniem do Naswiętszego Sakramentu / wydany przez w. x. Marcina Hinczę ... W Wilnie: w Drukárni Oycow Bázylianow Unitow, w Monásteru S. Troyce, 1643; 4°.

48.

[64]. Eiusdem Król Bolesny, albo o męce Pańskiey Historia. Vilnæ 1699. In 8vo. W. | 1 | 255.

Hińcza, Marcin (1592–1668). Krol Bolesny, albo Historia o męce Panskiey krotko lecz barzo nabożnie napisana w roku Pánskim 1631 / przez wielebnego oyca Marcina Hynczę ... W Wilnie: w drukarni Akádemickiey Societatis Iesu, 1699; 8°.

49.

[67]. Hylzen Ioannis: Historia Livoniæ. Vilnæ 1750. In 4to W | 1 | 127.

Hylzen, Jan August (1702–1767). Inflanty w dawnych swych, y wielorakich aż do wieku naszego dźiejach, y rewolucyach ... / przez ... Jana Augusta Hylzena ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akademickiey Societatis Jesu, [1750]; 4°.

50.

[67]. Hołowka S.I Compendiu[m] Geographiæ. in 8to: Vilnæ L | 4 |

Hołowka, Kazimierz Alojzy (1718–po 1783). Compendium geographiae in versiculos dispositae ... / a Casimiro Aloysio Hołowka ...Vilnae: typis S. R. M. Acad. Soc. Jesu, 1743; 8°.

51.

[69]. Iachnowicz Swiatłość wiary albo Kathechizm Katolicki. Vilnæ 1654. In 12mo. W | 1 | 164

Neidentifikuota.

52.

[69]. Iankiewicz Symbolu[m] S. Athanasij Samogitico Idiomate. Vilnæ 1673. In 8vo Z | 1 | 56.

Neidentifikuota.

53.

[69]. Eiusdem nauka umierania Chrzescianskiego. Vilnæ 1695. In 4to. W. | 1 | 197.

Nauka umierania chrzescianskiego także iako konaiącego Panu Bogu oddawać, y czego na ten czas pilnować trzeba ... / częśćią z włoskiego, częśćią z łaćińskiego na polski ięzyk przełożone przez księdza Iana Ianuszowskiego ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Societatis Iesu, 1695; 4°.

54.

[69]. Iezierski S. I. Aristoteles decertans sive Theses Philosophicæ. Vilnæ 1749. In 4to. M. | 1 | 230

Jezierski, Karol (1712–1774). Aristoteles sub fortunatissimis auspiciis, illustrissimi, ac excellentissimi domini, domini Josephi de Ekliis Hylzen ... Vilnae: Typis S. R. M. Academicis Soc. Jesu, [1749]; 4°.

VU biblioteka

BAV 59.9.27

Įrašai: Ex Bibliotheca magna Collegij Academici Vilnensis Soc: IESU. Applicuit hunc Librum bibliothecæ R P Franciscus Rosciszewski Rector Collegij Academici Vilnensis SI.; Bibliothecæ magnæ.

55.

[73]. Iurgiewicz Canon[ici] Viln[ensis] Anatomia Famosi Libelli. 1591. In 4to. D. | 1 | 136.

Jurgevičius, Andriejus (apie 1560–1603/1604). Anatomia libelli famosi et scurrilis Andreae Volani Lwowcoviensis apostatae ... / per Andream Iurgievicium ... [Vilnius: Akademijos sp.], 1591; 4°.

56.

[73]. Iustinelli modus devoté celebrandi. Vilnæ 1624. In 12mo. P. | 1 | 373.

Giustinelli, Pietro (1597–1630). Modus devotus celebrandi cum fructu sanctissimum missae sacrificium compositus … Vilnae: Typis Acad. S. Iesu, 1624; 12°.

Aprašyta pagal Estr. XVIII, 689.

57.

[74]. Ius plenum religionis Catholicæ Casimiri Ancutu in 8vo D.

Sokulski, Stanisław (1678–1740). Jus plenum religionis catholicae ... / a Georgio Casimiro Ancuta ... concinnatum. Vilnae: typis Universitatis Soc: Jesu, 1719; 8°.

58.

[74]. Iuventii Iosephi Institutiones Poëticæ et Rhet[oricae] in 8vo T.

Jouvancy, Joseph de (1643–1719). Institutiones poeticae et rhetoricae / auctore r. p. Josepho Juvencio ... Vilnae: Typis S. R. M. Academ. Soc. Jesu, 1752; 12°.

VU biblioteka

BAV 39.9.23/3

Įrašai: Col. Viln; Bibliothecæ Magnæ; Bib. magnæ.

59.

[77]. Eiusdem De Imitatione Xti [= Christi]. Viln[ae] 1681. In 12mo W | 3 | 177.

Thomas a Kempis (1379/1380–1471). O naśládowániu Chrystusa Pana, ksiąg cżworo / przez wielebnego Tomasza z Kempis ... W Wilnie: W Drukárni Akademic. Societatis Iesu, 1681; 12°.

60.

[77]. Kmita S. I. Conciones 5. In Festa B[eati]ss[im]æ. In 4to W | 1 | 131.

Kmita, Stanislovas (1703–1761). Przywileie nayosobliwsze Nayswiętszey Maryi Pannie od Krola nad Krolmi, hoynie nadane ... / przez x. Stanisława Kmitę ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akademickiey S. J., 1742; 4°.

61.

[78]. Koiałowicz S. I. Panegyrici Heroum. Vilnæ 1668. In 8vo. Tomuli 4. T. | 4 | 45 et sequ[e]nt[i]b[us]

Kojalavičius-Vijūkas, Kazimieras (1617–1674). Panegyrici heroum ... / ab auctore proprio p. Casimiro Wiiuk Koiałowicz ... Vilnae: Typis Academicis Soc. Iesu, 1668; 8°.

LNB

Blot.1/668

Įrašas: Collegii Vilnensis. Soc. Iesu ١٧٠٣.

62.

[78]. Eiusdem modi Concionandi. Vilnæ 1684. In 8vo E. | 2 | 107. 118.

Kojalavičius-Vijūkas, Kazimieras (1617–1674). Modi LX sacrae orationis variè formandae / a p. Casimiro Wiiuk Koiałowicz ... Vilnae: Typis Academicis Societ. Iesu, 1684; 8°.

1-2) VU biblioteka

BAV 71.50/1,

BAV 71.4.50(5);

3) LMAVB

L-17/165(4)

1) Įrašai: Coll. Viln S. I. [užbraukta]; Bibliothecæ magnæ [užbraukta]; PP. Bernard: Vilnen:; kartu įrišta: Bellarmino, Roberto Francesco Romolo. Trumpas moksło krikscioniszko surinkimas. Vilnae : Typis Acad. Societatis Iesu, 1677. 2) Įrašai: Collegii Vilnensis Sctis IESU [užbraukta]; Bibliothecæ magnæ [užbraukta]; PP. Bernardinor: Vilnen. 3) Įrašas: Collegij Vilnensis S. J.

63.

[78]. Eiusdem: De vita v[enerabilis] P[atris] Laurent[ii] Bartilij S I. Vilnæ In 8vo Q | 2 | 49. 50.

Kojalavičius-Vijūkas, Albertas (1609–1677). De vita et moribus r. p. Laurentii Bartilii e Societate Iesu liber unicus / auctore Alberto Wiiuk Koiałowicz ... Vilnae: Typis Acad. Societ. Iesu, [1645]; 8°.

1-2) VU biblioteka

BAV 70.4.64,

III 17797(4);

3) LMAVB

L-17/198

1) Įrašas: Col: Viln. S. I.; nugarėlės apačioje priklijuota lipdė su raide „Q“. 2) Įrašai: Collegii Vilnen Soc. JESV; Bibliothecæ magnæ; Pro Tyrocinio Polocensi Societtis IESU 1779. 3) Įrašai: Col. Viln: S. J. [užbraukta]; Bibl. Conv. Antoleptẽsis Carmelit. Excalc.

64.

[78]. Eiusdem Idem opus. Vilnæ 1648. In 8vo M. | 2 | 146. 164.

Kojalavičius-Vijūkas, Albertas (1609–1677). Oculus ratione correctus ... Vilnae: Typis Acad. Vilnen. Soc. Iesu, 1648; 8°.

VU biblioteka

BAV 44.8.13a

Įrašai: Collegii Viln; Bibliothecæ magnæ.

65.

[78]. Eiusdem Krotka Pamiątka BB[raciey] Koadjut[or]ow. S[ocietatis] I[esu]. Cracov[iae] 1673. In 4to. W | 1 | 36.

Kojalavičius-Vijūkas, Albertas (1609–1677). Pamiątka krotka braciey koadiutorow Societatis Iesu swiatobliwie zmarłych ... / przez x. Woyciecha Wiiuka Koialowicza ... W Wilnie: W Drukárni Akádemickiey Societatis Iesu, 1673; 4°.

LMAVB

L-17/92

Kataloge klaidingai užrašyta leidimo vieta. Įrašas: Bibliothecae magnae Coll. Acad. Viln. S. J.

66.

[78]. Eiusdem Conciones de Passione D[omi]ni. Viln[ae] 1675. In 4to. W | 3 | 142

Kojalavičius-Vijūkas, Kazimieras (1617–1674). Kazania o męce Panskiey / przez xiędzá Kazimierza Wiiuka Koiałowicza ... W Wilnie: w Drukárni Acad. Soc. Iesu, 1675; 4°.

VU biblioteka

BAV 70.6.21

Įrašai: Collegii Viln: Sctis IESV; Bibliothe: magnæ.

67.

[78]. Item Demonstratio P[atris] Lauxmin. S I. In uno 12mo. D. | 1 | 259.

Liauksminas, Žygimantas (1597–1670). Demonstratio catholicae Ecclesiae ex certis a prima sui origine notis in S. Scriptura expresse positis collecta / per p. Sigismundum Lauxmin ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Iesu, [1643]; 12°.

Trečias aligatas.

68.

[79]. Kruger S. I. Resolutio Theologico-Canonica de Suspensione Indulgentiar[um] et Facultatu[m] per Bullam Iubilæi universalis. Vilnæ 1700. In 8vo H. | 1 | 196.

Krüger, Andreas (1646–1712). Resolutio canonico-theologica dubiorum quorundam, quae circa suspensionem indulgentiarum, & facultatum, per bullam iubilei universalis passim occurrere solent ... / a p. Andrea Kruger ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Iesu, [1700]; 8°.

69.

[79]. Kudzinski De vita et miraculis S[ancti] Joan[nis] De Deo. Vilnæ 1709. In 4to W. | 1 | 18.

Zywota y cudow chwalebnego patryarchy y litośćiwego ubogich oyca Swiętego Iana Bozego Zakonu Braci od miłośierdzia nazwanych fundatora krotkie zebranie / ... staraniem w. o. Kazimierza Kudzinskiego ... przedrukowane. W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Societatis Jesu, 1709; 4°.

70.

[79]. Kulesza S. I. Wiara prawosławna. Vilnæ 1704. In 4to D. | 1 | 331.

Kulesza, Jan Alojzy (1660–1706). Wiara prawosławna pismem swiętym, soborami, oycámi swiętymi mianowićie greckiemi y historyą kośćielną / przez x. Iana Aloyzego Kuleszę ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey S. I., 1704; 4°.

71.

[79]. Eiusdem Idem opus. W | 2. | 198.

Kulesza, Jan Alojzy (1660–1706). Wiara prawosławna pismem swiętym, soborami, oycámi swiętymi mianowićie greckiemi y historyą kośćielną / przez x. Iana Aloyzego Kuleszę ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey S. I., 1704; 4°.

72.

[79]. Kojałowicz Albert[us] S: I Fasti Radiwiliani in 4to L

Kojalavičius-Vijūkas, Albertas (1609–1677). Fasti Radiviliani gesta illustrissimae domus ducum Radziwił compendio continentes / auctore Alberto Wiiuk Koialowicz ... Vilnae: Typis Academicis Soc. Iesu, 1653; 4°.

73.

[81]. Eiusdem 12 media etc Vilnæ 1688. In 12mo P. | 5. | 233. 234. 250. 369. 393.

Łęczycki, Mikołaj (1574–1653). R. p. Nicolai Lancicii e Societate Iesu Media XII ad virtutes initio vitae spiritualis acquisitas postea conservandas & augendas ... Vilnae: Typis Academiae Soc. Iesu, 1688; 12°.

LMAVB

L-17/9

Įrašas: Collegii Vilnen: S. I. donatus a SGSB.

74.

[82]. Eiusdem Theologia Ecclesiastica. Vilnæ 1675 In 4to. D. | 2 | 138. 289.

Liauksminas, Žygimantas (1597–1670). Theologia ecclesiastica, in qua materiae omnes ... / dicavit p. Sigismundus Lauxmin ... Vilnae: Typis Academicis, 1675; 4°.

VU biblioteka

BAV 10.5.9;

BAV 10.5.9(2)

1) Įrašas: Collegij Viln: S IESV. 2) Be antraštinio lapo; įrašas: Collegij Viln Soc Iesv.

75.

[82]. Eiusdem Idem opus. E | 1 | 129.

Liauksminas, Žygimantas (1597–1670). Theologia ecclesiastica, in qua materiae omnes ... / dicavit p. Sigismundus Lauxmin ... Vilnae: Typis Academicis, 1675; 4°.

76.

[82]. Eiusdem Demonstratio Ecclesiæ catholicæ. Viln[ae] In 12 D. | 2 | 329. 344.

Liauksminas, Žygimantas (1597–1670). Demonstratio catholicae Ecclesiae ex certis a prima sui origine notis in S. Scriptura expresse positis collecta / per p. Sigismundum Lauxmin ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Iesu, [1643]; 12°.

77.

[86]. ... Koiałowicz S. I. occulus ratione correctus. ... ac deniq[ue] Conclu[si]ones Meteorologicæ. In uno 8vo M. | 1.| 45.

Kojalavičius-Vijūkas, Albertas (1609–1677). Oculus ratione correctus ... Vilnae: Typis Acad. Vilnen. Soc. Iesu, 1648; 8°. Poczapowski, Joannes. Universa meteorologia publice asserta in Alma Acad. Vilnen. Soc. Iesu ... / a Ioanne Pocza[po]wsky ... [Vilnius: Akademijos sp., 1643]; 8°.

VU biblioteka

3) BAV 58.8.23t/3;

5) BAV 58.8.23t/5

Kartu įrištos penkios knygos. Trečias ir penktas aligatai. 3) Įrašas: Coll. Vilne. 5) Collegij vilnen S. I dono Illmi D. Casimiri Sapieha P M D.L.

78.

[89]. Łacki S. I. Pochodnia przed oczy Duszne wystawiona. Vilnæ 1713. In 4to W. | 1 | 114.

Łącki, Tomasz (1661–1729). Pochodnia przed oczy duszne człowieká w ćieniu śmierći zostájącego wystawiona ... / przez w. x. Tomasza Łąckiego ... W Wilnie: w Drukárni Akádemickiey Soc. Jesu, 1731; 4°.

79.

[98]. Miłunski S. I. Discursus ascetici de Regia via S. P. Ignatij. Vilnæ 1713. In 4to. P. | 3 | 116. 122: 226.

Miłuński, Maciej (1646–1719). Discursus ascetici de regia via S. Ignatij fundatoris Societ. Jesu, et de sapientiae domo, in duas partes distributi / authore r. p. Matthia Miłunski ... Vilnae: Typis Academicis Societ. Iesu, 1713; 4°.

VU biblioteka

BAV 71.2.18

Įrašai: Collegio Vilnensi Soc: IESV d. d. Author; Bibliothecæ magnæ; Bibliothecæ magnæ.

80.

[98]. Eiusdem explanationes in Lib[rum] 4 Decretaliu[m] 1705. In 8vo. H. | 2 | 85.

Miłuński, Maciej (1646–1719). Explanationes iuris ecclesiastici canonico-morales in librum IV Decretalium de sponsalibus & matrimoniis ... / authore p. Matthia Miłunski ... Vilnae: Typis Academicis Societatis Iesu, 1705; 8°.

VU biblioteka

IV 20671(14)

Įrašai: Collegii Vilnens. SJ. Pro Communi Theologorum Author donauit [užbraukta]; No ٧٧; Donat٩ â R. P. Joanni Juraha Soc. IESU Rectore Coll: et Acad: Viln: Magnifico P. I. Butowicz S. I. p ١٧٥٣; Collegii Düneburgensis Soc: JESU; Iosephi Butowicz SI.

81.

[98]. Eiusdem Explanationes in Lib[rum] 4 Decret[alium] de sponsalibus et Matrimonio. In 8vo H. | 1 | 208.

Miłuński, Maciej (1646–1719). Explanationes iuris ecclesiastici canonico-morales in librum IV Decretalium de sponsalibus & matrimoniis ... / authore p. Matthia Miłunski ... Vilnae: Typis Academicis Societatis Iesu, 1705; 8°.

82.

[98]. Misztołd Historia Domûs Sapiehanæ. Vilnæ 1724. In 4to L. | 2 | 144. 226.

Mištautas, Antanas Aloyzas (1685–1740). Historia illustrissimae Domus Sapiehanae ... / authore r. p. Antonio Aloysio Misztołt ... Vilnae: Typis Universitatis Societatis Iesu, 1724; 4°.

1) VU biblioteka

BAV 43.22.8;

2) ChUCMB

279906;

3) Jauniaus Gumbio kolekcija

1) Įrašai: Collegii & A... Vilnensis Soc: IESU Ao Dni 1724 Dono R. P. Antonii Misztołt S. I.; Collegij Viln. Soc: IESU 1724 Anno Dńi 1724. 2) Įrašas: Collegii Vilnensis Societatis Jesu. 1724. Dono R. P. Ant. Misztołt. 3) Įrašas: Collegii & Academiæ Vilnensis Soc: IESU Ao Dni 1724. Dono R P. Antonii Misztołt S. I. [užbraukta].

83.

[98]. Eiusdem Icones Symbolicæ de vita et morte B. Iosaphati. Vilnæ 1675. In 4to T. | 1 | 200.

Mlodzianovskis, Andriejus (1627–1686). Icones symbolicae vitae et mortis B. Iosaphat Martyris Archiepiscopi Polocensis, expressae ... / ab Andrea Młodzianowski ... Viln[ae]: Typ. Acad. Soc. Iesu, 1675; 4°.

84.

[98]. Mniszek universa Philos[ophia] publice as[s]erta. Vilnæ. In 12mo. M | 1 | 138.

Mniszek, Michał (XVII a.). Universa philosophia publice asserta in Alma Academia Vilnensi Societ[at]is Iesu / a Michaële de Magna Konczyce Mniszek ... [Vilnius: Akademijos sp., 1640]; 8°.

VU biblioteka

BAV 71.4.24/1-2

Kartu įrištos dvi knygos, kataloge nenurodyta. Įrašai: Collegii Vilneń. S I.; Ex libris ... SI; Collegii Vilnen. Soc IESU; Bibliothecæ magnæ.

85.

[100]. Mossiewicz devotio ad S. Elia[m]. Viln[ae] 1740. In 8vo P. | 1 | 147.

Mosiewicz, Elias Michael (XVIII a.). Dies Solis meridiana luce in ortu & occasu resplendentis avitae illustrissimae domus Puzynarum portae sacrata ... / r. p. Elia Michaele Mosiewicz ... Vilnae: In Typograp. S. R. M. Academ. Soc. Jesu, [1740]; 8°.

86.

[101]. Naramowski S. I. Sekret Pobożnosci albo Kazania na Swięta Patryarchow Zakonnych. Vilnæ 1623. In 4to W. | 2. | 28. 196.

Naramowski, Adam Ignacy (1686–1736). Sekret poboznosci z utájonych cnot ss. fundátorow zakonnych wyczerpniony ... / przez x. Adama Naramowskiego ... W Wilnie: [Akademijos sp.], 1723; 4°.

Kataloge klaidingai užrašyti leidimo metai.

87.

[101]. Narmunth S. I. Problemâta. Vilnæ. 1685. In 4to M. | 2. | 133. 134.

Narmuntas, Mykolas (1650–1704). Problemata cum adiunctis ex universa philosophia fundame[n]tis ... / praeside r. p. Nicolao Narmunth ... [Vilnius: Akademijos sp., 1685]; 4°.

88.

[102]. Item Casimiri Koiałowicz S. I. Iudex reus. In uno 8vo. D. | 1 | 236

Kojalavičius-Vijūkas, Kazimieras (1617–1674). Iudex reus sive Responsio apologetica / p. Casimiri Wiiuk Koiałowicz ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Iesu, 1672; 8°.

Antras aligatas.

89.

[103]. Niżynscij: Pamiątka obchodzącym etc. Albo Przewodnik obchodzącym Kalwaryą Wilenską. Viln[ae] 1686.In 8vo W | 2 | 28. 196.

Niżyński, Melchior (XVII a.). Przewodnik obchodzącym : pamiątkę zbawiciela naszego Iezusa Pana drog Ierozolimskich w diaecezyey Wilenskiej blisko pod Wilnem na gorach Werkowskich ... / przez xiędza Melchiora Nizynskiego ... nowo pokazany. W Wilnie: w Druk. Acad. Soc. Iesu, 1686; 8°.

90.

[103]. Nakcyanowicz S. I Prælectiones Mathematicæ ex Volfio Vilnæ 1759 in 8vo R

Nakcijonavičius, Jokūbas (1725–1777). Praelectiones mathematicae ex Wolfianis Elementis adornatae ... / a p. Jacobo Nakcyanowicz ... Vilnae: Typis S. R. M. Academicis, 1759; 8°.

91.

[105]. Ohilewicz Echonemata Liturgij Græckiey. Viln[ae] 1671. In 4to. W | 1 | 231.

Ohilewicz, Pachomiusz (1624–1686). Ecphonemata liturgiey greckiey ... / przez w. x. Pachomiusa Ohilewicza ... W Wilnie: W Drukarni Monastyra S. Troyce O. O. Bazyliánow, 1671; 4°.

VU biblioteka

III 11565

Įrašai: Collegii Viln. S. Jesu [užtepta]; Bibliothecæ magnæ [užtepta]; antspaudas: FR DOMINICUS SIWICKI O. P. Prov: Litv; lipdė: BIBLIOTHECÆ CONVENTUS GRODNENSIS ORDINIS PRÆDICATORUM.

92.

[105]. Olizarowski Assertiones ex Iure etc. et decisio Iuris2 Controversiæ1. Seorsim. In 4to. Vilnæ 1647. H. | 2 | 228. 229.

Olizarowski, Aaron Aleksander (1610–1659). Assertiones ex iurisprudentia ecclesiastica de iure non scripto ... / per Iosephum Butkiewicz Popuciewicz ... propugnatae; praesidente ... d. Alexandro Aarone Olizarovvski ... [Vilnius: Akademijos sp., 1647]; 4°. Olizarowski, Aaron Aleksander (1610–1659). Decisio controversiae iuris canonici ... / a Iosepho Konstantynowicz ... proposita; praesidente ... Alexandro Aarone Olizarowski ... Vilnae: Typis Acad. Soc. Iesu, [1647]; 4°.

LMAVB

L-17/38

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje saugomos Juozapo Butkevičiaus-Popucevičiaus gintos tezės. Įrašai: Collegii Viln. S. I. dono d. Ilmi. D. Casimiri Sapieha Procan. M. D. L. [užbraukta]; Bibliothecæ magnæ; Bibl. Conventus Vilnensis Carm. Excalc.

93.

[105]. Eiusdem Conciones Funebres. Viln[ae] 1631. In 4to W. | 1 | 223.

Olszewski, Jakub (apie 1585–1634). Kazanie na pogrzebie ... Karola Iana Białozora ... / przez x. Iakuba Olszewskiego ... [Vilnius]: W Drukarni Akademiey Societatis Iesu, 1631; 4°. Arba Olszewski, Jakub (apie 1585–1634). Załoba po smierći naiaśnieyszey Konstanciey, krolowey polskiey ... / przez x. Iakuba Olszewskiego ... Vilnae: Typis Academicis Soc. Iesu, [1631]; 4°.

94.

[115]. Philo-Xaverius: Pietas Hebdomadaria. Vilnæ 1715. In 12 P. | 1 | 77.

Philo Xaverius. Pietas hebdomadaria in S. Patronum Franciscum Xaverium ... Vilnae: Typis Universitatis Almae Academiae Vilnensis Societatis Iesu, 1715; 16°.

95.

[115]. Pikielij: veritas Catholica, qua tres Personæ Divinæ in una essentia ex textu Hebræo demonstrant. Vilnæ 1642. In 4to. X. | 1 | 11

Pikielius, Sebastianus. [Veritas catholica] qua tres divinae personae Pater, Filius, et Spirit[us] Sanct[us] in una essentia contra obstinatos Iudaeos, Arianos, et Anabaptistas, ex Hebraeo textu Veteris Testamenti declarantur / a Sebastiano Pikielio ... Vilnae: typis Academicis Societatis Iesu, 1642; 4°.

96.

[115]. Item Liliæ Responsio ad Ep[isto]lam Regij pro defensione Varsevicij. [In 4to. K | 1 | 94]

Lilia, Piotr (apie 1546–1605). Responsio Petri Liliae ... ad cuiusdam Nicolai Regii Germani epistolam: qua clarissimi Christophori Varsevicii pro Christi fide, & Petri sede orationes reprehendit. Vilnae: Impress. per Iohannem Kartzanum Velicen., 1584; 4°.

Antras aligatas.

97.

[115]. S. Pij V Pont[ificis] Max[imi] vita et virtutes in ordine ad Canonisationem. Vilnæ 1713. In Folio K | 2 | 147. 148.

Compendium vitae, virtutum, & miraculorum, nec non actorum in causa canonizationis B. Pii Quinti Summi Pontificis ... Vilnae: Typis Universitatis Societ. Jesu, 1713; 2°.

98.

[118]. Eiusdem: Multæ Hæreses refutatæ. Viln[ae] 1586 In 8vo D. | 1 | 235.

Possevino, Antonio (1533–1611). Atheismi Lutheri, Melanchthonis, Calvini, Bezae, Ubiquetariorum, Anabaptistarum, Picardorum, Puritanorum, Arianorum, & aliorum nostri temporis hæreticorum ... / refutati ab Antonio Possevino Societatis Iesu ... Vilnae, in Lituania: apud Ioannem Velicensem, 1586; 8°.

99.

[119]. Poszakowski S. I. Kolęda Cesarska. Viln[ae] 1746. In 12 W | 1 | 81.

Pašakauskis, Jonas Antanas (1684–1757). Kolenda Cesarska na rok 1746 ... / od x. Jana Poszakowskiego ... W Wilnie: Typis S. R. M. Academie Societatis Jesu, [1746]; 24°.

100.

[119]. Eiusdem Lilia miedzy Cierniami. Viln[ae] 1738 In 4to W | 2 | 107.

Pašakauskis, Jonas Antanas (1684–1757). Lilia miedzy cierniami, prawdá miedzy błędámi, to iest Nauka katholicka ... / przez x. Jana Poszakowskiego ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akademickiey Soc. Jesu, 1738; 4°.

101.

[119]. Eiusdem Głos Pasterza. Viln[ae] 1736. In 4to. W | 2 | 108. 130.

Pašakauskis, Jonas Antanas (1684–1757). Głos pasterza Jezusa Chrystusa wzywającego owieczki do owczárni swojey. Albo Nauka katholicka praeliminárna ... / przez x. Jana Poszakowskiego ... W Wilnie: w Drukárni Akádemickiey Societatis Jesu, 1736; 4°.

VU biblioteka

BAV 5.5.1/1

Įrašas: Collegij Acad: Viln. S. JESU ad biblioth: magnã.

102.

[119]. Eiusdem Kalędarz mnieyszy Jezuicki. In 12mo. Vilnæ. W | 2 | 156.

Pašakauskis, Jonas Antanas (1684–1757). Kalendarz mnieyszy Jezuicki Prowincyi Litewskiey na rok Panski 1740 ... / zebrany przez x. Jana Poszakowskiego ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akadem. Soc. Jesu, [1739]; 12°.

103.

[119]. Eiusdem Kalędarz Historyczny y Polityczny pro an[n]o 1739. Vilnæ. In 12mo. W | 12 | 156.

Pašakauskis, Jonas Antanas (1684–1757). Kalendarz historyczny y polityczny ná rok Páński 1739 ... / przez x. Jana Poszakowskiego ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akádemickiey Soc: Jesu, [1738]; 12°.

104.

[119]. Eiusdem Kalędarz Przeswietnych Dam: pro An[n]o 1741. Viln[ae] In 12. W | 4 | 156.

Pašakauskis, Jonas Antanas (1684–1757). Kalendarz prześwietnych dam na rok Pański 1741 ... / prezentowany przez x. Jana Poszakowskiego ... W Wilnie: w Druk. J. K. M. Akad. S. J., [1740]; 12°.

VU biblioteka

IV 22620

Įrašai: Coll Vilnensis S. I.; Bibliothecæ Magnæ.

105.

[120]. Poszakowski kalendarz Jezuicki in 4to W.

Pašakauskis, Jonas Antanas (1684–1757). Kalendarz jezuicki większy na rok przestępny MDCCXL. Societatis Jesu jubileuszowy wtory, kończący dwieście lat od potwierdzenia tegoż zakonu ... / przez x. Jana Poszakowskiego ... Vilnae: Typis Sacrae Reg. M. Academicis S. J., [1739]; 4°.

106.

[120]. Poszakowski Joan[nes] S. I. Rozdział Swiatła od ciemnosci in 4to W

Pašakauskis, Jonas Antanas (1684–1757). Rozdział swiátłá od ćiemności to jest Nauka katholicka o Przenayświętszey Eucharystyey z nauką protestantow konfessyey Auzgburskiey ... / przez x. Jana Poszakowskiego ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Soc. Jesu, 1737; 4°.

VU biblioteka

BAV 5.5.1/2

Įrašai: Collegij Vilnensis Soc. I.; Bibliothecæ magnæ.

107.

[121]. Paprocki Fran[ciszek] Wiadomosć o Kurlandyi.

Paprockis, Pranciškus (1723–1805). Wiadomosc o Xięstwie Kurlandskim y Semgalskim z różnych dźiejopisów zebrana ... W Wilnie: w drukarni J. K. M. Societatis Jesu, 1759; 8°.

108.

[121]. Tegoż Kalendarzyk na Rok 1760. W

Paprockis, Pranciškus (1723–1805). Kalendarzyk polityczny na rok Pański przestępny 1760 ... W Wilnie: w drukarni J. K. M. Akademickiey Societatis Jesu, [1759]; 12°.

109.

[121]. Tegoż opisanie 9. Elektórow Niemieckich

Paprockis, Pranciškus (1723–1805). Opisanie 9. elektoratòw niemieckich przy powtòrnym z przydatkiem przedrukowaniu za kolędę ofiarowane rok 1758. W Wilnie: w drukarni Akademickièy Soc. Jesu, [1758]; 12°.

110.

[121]. Tegoż dzieje Pretendentow korony Angielski[ey] W

Paprockis, Pranciškus (1723–1805). Dzieje pretendentow korony Angielskièy pod czas uroczystego ... / przez x. Franciszka Paprockiego ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akademickièy Societatis Jesu, 1758; 8°.

111.

[121]. Paprocki Fran[ciszek] S. I woyny znacznieysze et. W | 1 |

Paprockis, Pranciškus (1723–1805). Woyny znacznieysze przed Narodzeniem i po Narodzeniu Chrystusa Pana aż do ostatniego Pokoju Paryskiego i Hubertsburskiego roku 1763 miedzy różnemi narodami miane ... / przez x. Franciszka Paprockiego ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akademickiey Societatis Jesu, 1763; 8°.

112.

[125]. Radvani Radivilias Vilnæ 1588. In 4to U | 1 | 22

Radvanas, Jonas (XVI a.). Radivilias, sive De vita, et rebus praeclarissime gestis, immortalis memoriae, ... Nicolai Radivili ... / Ioannis Radvani Lit[uani] ... Vilnae Metropoli Litvanorum: ex officina Ioannis Kartzani, 1592; 4°.

LMAVB

L-16/18

Įrašas: ... JESV dono Illumi Dñi Casimi: Sapie... Cancell...

113.

[126]. Eiusdem Compendiaria praxis dif[f]iciliu[m] casuum Conscientiæ. Viln[ae] 1629. In 4to. vel: 12mo G. | 1 | 153.

Regnault, Valère (1543–1623). Compendiaria praxis difficilium casuum conscientiae ... / auctore p. Valerio Reginaldo ... Vilnae: Formis Academicis Soc. Iesu, 1629; 12°.

114.

[128]. Richalski Quadriga Sacerdotum ad Cælu[m]. Vilnæ 1707. In 12 P. | 2. | 309. 79

Rychalski, Michał (1645–1688). Quadriga sacerdotum ad coelum ... / authore r. p. Michaele Rychalski ... Vilnae: typ. Acad., 1707; 12°.

115.

[129]. Eiusdem vel alterius Roderici S. I. o postępowaniu w Doskonałosci y Cnotach. Pars 2da. Viln[ae] 1715. In 4to W | 1 | 22

Rodríguez, Alonso (apie 1526–1616). O postępowaniu w doskonałosci y cnotach zakonnych ... Częsc wtora ... / od w. x. Alfonsa Rodericiusza ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Societatis Iesu, 1715; 4°.

116.

[129]. Eiusdem Idem op[us]. Pars 3tia. In 4to W. | 5 | 23.

Rodríguez, Alonso (apie 1526–1616). O postępowaniu w doskonałosci i cnotach zakonnych ... Częsc trzecia ... / od w. x. Alfonsa Rodericyusza ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Societatis Iesu, 1698; 4°.

117.

[129]. Rodkiewicz Canon[ici] Viln[ensis] Concio Salutatoria Tribunal[is] M[agni] D[ucatus] L[ithuaniae]. Vilnæ 1743. In 4to W | 1 | 214.

Neidentifikuota.

118.

[130]. Eiusdem. Prawdy wieczne. Vilnæ 1701 et 1705. In 4to W | 2 | 144. 192.

Rosignoli, Carlo Gregorio (1631–1707). Prawdy wieczne w naukach potrzebnych wyrażone ... / zebrane y obiaśnione przez x. Karola Rosignoliusza ... z włoskiego ná polski ięzyk przetłumaczone roku Pańskiego 1701. Teraz zaś w roku 1705. ná wielu mieysc poprawione ... Vilnae: Typis Academicis Societatis Iesu, [1705]; 4°.

Nėra žinoma, kad knyga buvo išleista Vilniuje 1701 m., manytina, kad kataloge nurodyti du 1705 m. egzemplioriai.

119.

[132]. Riccii Bartholomæi Orationes 10. Vilnæ reimp[re]ssæ in 8vo I | 1 |

Ricci, Bartolomeo (1490–1569). Bartholomaei Riccii Lugiensis Orationes decem ... Olim Patavii, nunc Vilnae reimpressae: Typis S. R. M. Academ. Societatis Jesu, [po 1748]; 8°.

120.

[132]. Rydzewskiego kazania Niedzielne w Wilnie 1760 in 4to W | 1.|

Rydzewski, Wawrzyniec (1717–1765). Kazania na niedźiele całego roku y niektòre swięta ... / przez xiędza Wawrzynca Rydzewskiego ... Na dwie częśći podźielone ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akademickiey Societatis Jesu, 1760; 4°.

121.

[136]. Sarbievij Lyrica et Epigram[m]ata. Viln[ae] 1628. In 12mo. U | 1 | 57.

Sarbiewski, Maciej Kazimierz (1595–1640). Matthiae Sarbiewski e Societate Iesu Lyricorum libri III. Epigrammatum liber I. Vilnae: Formis Academicis Societatis Iesu, 1628; 12°.

VU biblioteka

III 18502

Pirmas aligatas. Įrašas: Coll. Vilnensis Soc JESV.

122.

[137]. Eiusdem Idem opus totum. U | 2 | 59. 67.

Sarbiewski, Maciej Kazimierz (1595–1640). Matthiae Sarbiewski e Societate Iesu Lyricorum libri III. Epigrammatum liber I. Vilnae: Formis Academicis Societatis Iesu, 1628; 12°.

123.

[137]. Eiusdem Idem opus. Vilnæ 1628. In 12mo. Et Antverpiæ in 4to U | 4 | 152. 154. 160. 165.

Sarbiewski, Maciej Kazimierz (1595–1640). Matthiae Sarbiewski e Societate Iesu Lyricorum libri III. Epigrammatum liber I. Vilnae: Formis Academicis Societatis Iesu, 1628; 12°.

Kataloge prie egzempliorių skaičiaus kartu įrašytas ir Antverpene išleistos knygos egzempliorių skaičius, todėl nėra aišku, kiek iš viso bibliotekoje buvo vilnietiškų egzempliorių.

124.

[137]. Eiusdem Conciones in Funere Sapiehæ. Vilnæ 1645. In 4to E | 1 | 152

Sarbiewski, Maciej Kazimierz (1595–1640). Scipio marschalcalis in funere illustrissimi domini d. Ioannis Stanislai Sapieha ... / per r. patrem Matthiam Casimirum Sarbievvski ...; Latinitate donatus a r. patre Alberto Cieciszevvski ... Vilnae: typis Academicis Societatis Jesu, 1645; 4°.

VU biblioteka

BAV 20.9.41

Įrašai: Collegij Vilnensis Societtis JESV; Bibliothecæ Magnæ; Bibliothecæ Magnæ; Bibliothecæ Magnæ; nugarėlės apačioje priklijuota lipdė su raide „E“.

125.

[137]. Eiusdem Idem opus. Polonice. W | 1 | 138.

Sarbiewski, Maciej Kazimierz (1595–1640). Laska marszałkowska ná pogrzebie Jáśnie Wielmożnego Páná, Iego Mći P. Iana Stanisława Sapiehi ... / przez x. Mácieiá Kázimierzá Sarbiewskiego ... Vilnae: Typis Academiae Societatis Iesu, [1635]; 4°.

126.

[139]. Seligmacher S. I. Ilias oratoria. Viln[ae] 1674. In 16to. T | 5 | 243. et sequentib[us]

Seligmacher, Thomas (XVII a.). Ilias oratoria seu Brevissima summa rhetoricae ... / per p. Thomam Seligmacher ... Vilnae: Typis Academicis Soc. Iesu, 1674; 18°.

VU biblioteka

BAV 39.9.59

Įrašai: Collegij Vilnensis S. IESV a ...; Bibliothecæ Magnæ.

127.

[141]. Item Roznice Wiary Katolickiey od Ewangelickiey Auth[or] Koiałowicz S. I. omnia in uno 4to W. | 1 | 117.

Kojalavičius-Vijūkas, Albertas (1609–1677). O niektorych roznicach wiary, ktore między katholikami y ewangelikami zachodzą ... / przez x. Woyciecha Wiiuka Koiałowicza ... W Wilnie: w Drukarni Akad. Societatis Iesu, 1653; 4°.

LNB [Varšuva]

SD XVII.3.754 adl.

Antras aligatas. Įrašai: Coll. Vilnens Soc IESV; Collegij Vilnensis Societatis IESV. Anno 1685.

128.

[141]. Eiusdem Idem opus. Vilnæ 1576. [con]tra Zwingliu[m]. In 8vo. D. | 1 | 24.

Skarga, Piotr (1536–1612). Pro sacratissima Eucharistia contra haeresim Zuinglianam ... / Petri Skargae ... Vilnae: ex typographia, & su[m]ptibus illus. d. domini Nicolai Christophori Radiuili ..., 1576; 8°.

129.

[141]. Ejusdem Wzywanie do pokuty obywatelow Polskiey korony. Vilnæ 1715. In 4to. W | 4 | 132.

Skarga, Piotr (1536–1612). Wzywanie do pokuty obywátelow Korony Polskiey, y W. Kśięstwá Litewskiego ... / przez x. Piotra Skargę ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Societatis Iesv, 1715; 4°.

VU biblioteka

BAV 14.4.5

Vienas egzempliorius įrištas su: Brzostowski, K. K. Homilia ... W Wilnie, [1713].

130.

[141]. Eiusdem Przyczyny porzucenia dyzunij narodowi Ruskiemu podane Vilnæ 1643. In 4to W | 1 | 65.

Tiškevičius, Teodoras Skuminas (?–1668). Przyczyny porzucenia disuniey przezacnemu narodowi ruskiemu ... / od Theodora Skuminowicza. W Wilnie: W Drukárni Akádemiey Societatis Iesu, 1643; 4°.

131.

[143]. Soxo: Claves Iuris. Vilnæ 1648. In 12 H. | 1 | 40

Sojo, Benito de (1586–1658). Claves iuris Academicis Vilnensibus / a r. p. Benedicto de Soxo ... Vilnae: typis Academicis Societatis Iesu, 1648; 12°.

132.

[144]. Stempeli Controversia [con]tra Lutheranos de educendis pueris apud P.P [atros] Societ[a]tis IESU. Vilnæ 1674. In 4to Z. | 1 | 23.

Stempel, Matthias (1622–1697). Schirmschrifft Einem Famos-Libell, Titells: Christliches und Reiffsinniges bedencken, ob Evangelische Christliche Eltern in Churland, ihre Kinder, in der Jesuiter Schulen, Collegia und Seminarien ... schicken, und senden konnen ... / gegengesetzet von P. Matthia Stempell ... Gedruckt Vilnae: Typis Academicis S. I., 1674; 4°.

133.

[147]. Eiusdem opus de Com[m]entarijs Regulariu[m] Prælatis etc. Vilnæ 1681. In 4to H. | 1 | 82.

Szczygielski, Stanisław (1616–1687). Liber penthicus de commendatariis regularium praelatis ... / editus ... Stanislao Szczygielski ... Impressus Vilnae: apud Francisc., 1681; 4°.

VU biblioteka

BAV 70.7.27

Įrašai: Collegii Vilnen. Sctis IESU; Bibliothecæ Magnæ.

134.

[147]. Eiusdem: Vitæ SS: Benedicti, Mauri, Placidi et Scholasticæ. Vilnæ 1683. In 4to W. | 1 | 14

O zywocie y cudach S. Benedykta Opata, wielu zakonow w Kośćiele Zachodnym sławnego Patryarchy Traktat. Przytym Swiętey Scholastyki Księni, Swiętego Maura Opata, Swiętego Placyda Opata ... / ná Polski ięzyk, przez w. x. Stanisława Szczygielskiego ... przełożone ... W Wilnie: w typografiey Soc. Iesu, 1683; 4°.

135.

[147]. Eiusdem De dignitate Filij Dei. Vilnæ 1595. In 4to. W | 2 | 96.

Śmiglecki, Marcin (1563–1618). O bostwie pzedwiecznym Syna Bozego ... / przez x. d. Marćina Smigleckiego ... W Wilnie: w Drukarni Academiey Societatis Iesu, 1595; 4°.

LNB [Varšuva]

SD XVI.Qu.74

Įrašas: Collegij Vilnensis Societatis IESU.

136.

[147]. Szyrma S. I. Conciones In Festa. In Folio. Vilnæ 1719. W. | 2 | 8. 90.

Širma, Antanas (1660–1764). Dni skarbowe albo Do skarbu wiecznego Krola náleżące, dni swiątecznemi kazaniami rozgłoszone, pod skarbowe klucze oddane ... / od w. x. Antoniego Szyrmy ... W Wilnie: w drukarni Akademickiey Societatis Iesu, 1719; 2°.

LNB

Blenk.2/719

Įrašai: Collegij et Acad Vilnensis S: I: Ao 1723 24 [?] Aprilis; Posesor tey Xiązki Franciszek Rodziewicz.

137.

[147]. Eiusdem Conciones in Domin[um]; Rok skarbowy Viln[ae] 1722 In Folio W | 1 | 191.

Širma, Antanas (1660–1764). Rok skarbowy dźieł Pańskich niedźielnemi kazaniami ogłoszonych, do dni skarbowych albo swiątecznych kazań dołożony ... / od x. Antoniego Szyrmy ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiej Soc. Iesu, 1722; 2°.

138.

[148]. Szyrma Iosephi S. I. Wybor Nabożenstwa Arcy-Bractwa Bozego Ciała y Miłosierdzia. Vilnæ: 1748. In 4to W. | 1 | 120.

Skorulskis, Juozapas (1718–1776). Wybor nabozenstwa przywileje, odpusty, y łaski hoynie od Świętey Stolicy Apostolskiey udźielone, y chwalebne powinnośći Arcy-bractwa Bozego Ciała y Miłosierdzia w kaplicy stołecznego w Wielkim Xięstwie Litewskim miasta Wilna J.K.M. przy kośćiele Swięto-Jańskim Societatis Jesu, ufondowanego, wszelkiego stanu ... służące ... / przez X. J. S. Soc. Iesu ... W Wilnie: w drukarni J.K.M. Akademickiey Soc. Jesu, [1748]; 4°.

139.

[148]. Szyrwid S. I Puncta pro Concionib[us]. Vilnæ 1629. In 4to W. | 4 | 103. 104. 121. 139.

Sirvydas, Konstantinas (apie 1579–1631). Punkty kazan od Adwentu aż do Postu, Litewskim ięzykiem, z wytłumáczeniem ná Polskie / przez kśiędzá Konstantego Szyrwida ... W Wilnie: w Drukárni Akádemiey Societatis Iesu, 1629; 4°.

VU biblioteka

BAV 15.4.3

Įrašai: Inscriptus Catalogo librorū Collegij Vilnensis Soc. IESV; Bibliothecæ magnæ Coll: Accad Viln: S: J.

140.

[148]. Skorulski Commentariolum Philosophiæ in 4to. M | 2 |

Skorulskis, Antanas Adomas (1715–1777). Commentariolum philosophiae, logicae scilicet, metaphysicae, physicae generalis et particularis / a p. Antonio Skorulski ... Vilnae: Typis S. R. M. Academicis, 1755; 4°.

ChUCMB

490756

Įrašas: Bibliothecae magnae Coll. Acad. S. J. Anno ١٧٥٦.

141.

[148]. Salustii Crispi historici Vilnæ in 8vo L. | 1 |

Sallustius Crispus, Gaius (86–35 pr. Kr.). C. Crispi Salustii historici clarissimi De Catilinae conjuratione & bello Jugurthino libri duo ... Vilnae: Typis S. R. M. Acad. Viln. Soc: Jesu, 1760; 8°.

142.

[150]. Thesauri Emanuelis Elogia Patriarchar[um] Tomuli 3. Duo In 16to Calisij 1692. Et 1665. 3tius Vilnæ 1740. In 12. T. | 3. | 60. 67. 69.

Tesauro, Emanuele (1592–1675). Elogia patriarcharum sive Christi Salvatoris genealogia per mundi aetates traducta / a domino Emmanuele Thesauro ... Vilnae: Typis Academicis S. R. M. Soc. Jesu, 1740; 12°.

VU biblioteka

BAV 19.8.47; BAV 19.8.47(2)

1) Įrašai: Bibliothecæ magnæ Coll: Accde Vil S I; Bibliothecæ Magnæ; Bibliothecæ Magnæ; Bibliothecæ Magnæ. 2) Įrašai: Biblioth Magnæ Coll: Acad: Vilne S. I. 1766. Sum: Wierz.

143.

[155]. Eiusdem Legacya Zbaraskiego. Vilnæ 1706. In 4to W. | 2 | 48.

Twardowski, Samuel (apie 1600–1661). Przewazna legacya Iaśnie Oświeconego Xiążęćia Krysztopha Zbaraskiego ... / przez Samuela z Skrzypney Twardowskiego ... Przedrukowana w Wilnie: w Drukarni Akademickiey, Soc. Jesu, 1706; 4°.

144.

[156]. Tylkowski S. I. De vita S. Stanislai Kostka S. I. Vilnæ 1674. Item vita Anchietæ, Petri Canisij etc Authore Modzelewski. Vilnæ 1703. In uno 4to W | 1 | 17

Bartoli, Daniello (1608–1685). O zywocie y cudach b. Stanisława Kostki ... / napisáne po włosku przez w. x. Daniela Bartola; a potym przez w. x. Woyciecha Tylkowskiego ... ná polski ięzyk przełożone. W Wilnie: w Drukárni Akádemickiey Societatis Iesu, 1674; 4°. Modzelewski, Zachariasz (1648–1710). Chwalebne sług Bozych z naymnieyszego Soc. Iesu zakonu dzieła szeroko po łaćinie opisane a po polsku summowane ... / przez x. Zachariasza Modzelewskiego ... W Wilnie: typis Academicis Societatis Iesu, 1703; 4°.

Kartu įrištos dvi knygos.

145.

[156]. Eiusdem Mądrosc doskonała. Vilnæ 1721. In 8vo W. | 1 | 147.

Tylkowski, Wojciech (1624–1695). Mądrość doskonała, w bojazni Bożey ugruntowana / niegdyś przez x. Woyciecha Tylkowskiego ... obiasniona ... W Wilnie: w Druk. Acad. S. J., 1721; 8°.

146.

[156]. Eiusdem Stoł mądrośći. Viln[ae] 1727. In 8vo W | 1 | 147.

Tylkowski, Wojciech (1624–1695). Stoł mądrosci ku zbawiennemu, y politycznemu przy stołowych rozmowách pośiłkowi, dawno przedtym / przez w. x. Woyciecha Tylkowskiego ... wystawiony ... W Wilnie: z Drukárni Akádemii Wileńskiey Societatis Jesu, 1727; 8°.

147.

[156]. Eiusdem Zarzuty Dyzunitow około Wiary y odpowiedzi katolickie. Vilnæ 1718. In 8vo. W. | 1 | 240.

Tylkowski, Wojciech (1624–1695). Zarzuty dissidenskie około wiáry, y ná nie odpowiedzi katolickie, spisane / przez x. Woyciecha Tylkowskiego ... W Wilnie: w Drukárni Akademickiey Societatis Jesu, 1718; 8°.

VU biblioteka

BAV 18.6.7

Įrašai: Coll. Pinsc. Soc: JESU; Coll. Vil Acad ١٧٦٨.

148.

[156]. Toplicki Ioseph. Zbior Historiji Familii laGielońskiey in 8tavo Vilnæ BB.

Abregé de l’histoire de la maison de Jagellon / traduit du françois par monsieur Joseph Toplicki ... = Zbior historyi familii Jagiellonskiey / przełożony z francuskiego przez Jmśći pana Jozefa Toplickiego ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akadem. Societatis Jesu, [1762]; 8°.

149.

[170]. Węsławski Victor et Victus; Gąsiewski. etc Vilnæ 1691. In 4to. L. | 1 | 145.

Venslauskis, Samuelis (?–1690). Victor & victus Vincentius Corvinus Gosiewski ... / repraesentatus a Samuele Węsławski ... [Vilnius: Akademijos sp.], 1691; 4°.

1) VU biblioteka

BAV 43.1.39b;

2) LMAVB

L-17/95(4)

1) Įrašai: Inscriptus Collegio Viln. S. I. 17 Julii. 1694.; Bibliothecæ magnæ; nugarėlės apačioje priklijuota lipdė su raide „L“. 2) Įrašai: Collegij Vilnens Soctis Ie.

150.

[170]. Item Modus et bonus ordo regiminis in Diœcesim Viln[ensem] introductus. ... Item Acta Synodi Vilnensis sub Episcopo Kotowicz. 1688. In 4to. H. | 1 | 83.

Modus et ordo boni regiminis in diocesim Vilnensem introducendi sancitus et ex mandato ... Nicolai Stephani Pac Episcopi ... traditus typo ... Vilnae: Typis Academicis Soc. Iesu, [1682]; 4°. Acta, constitutiones & decreta Synodi Diaecesis Vilnensis, praesidente ... Alexandro Michaele Kotowicz ... Episcopo Vilnensi ... [Vilnius]: Typis Academicis impressa, [1685]; 4°.

Antras ir ketvirtas aligatai.

151.

[170]. Wierzbicki Casim[irus] S. I. de Vita V. P. Ludov[ici] De Bessuy S I. Vilnæ 1738. In 4to. Q. | 1 | 28.

Wierzbicki, Kazimierz Józef (١٧٠٤–١٧٥٥). Vita V. P. Ludovici de Bessuy Soc. Jesu ad praxim religiosae perfectioni studentibus / proposita per p. Casimirum Wierzbicki ... Vilnae: Typis Academicis Societatis Jesu, 1738; 4°.

152.

[171]. Wuiek S. I. Evangelia et Ep[isto]læ. In Dom[inicas] et Festa. Vilnæ 1713. In 12. Et Cracov[iae] 1650. Anonymo Authore. W. | 2 | 167. 178.

Wujek, Jakub (1541–1597). Ewanielie y epistoły, ták niedźielne iáko y wszytkich świąt ... / przez x. Iakuba Wuyka ... przełożone ... W Wilnie: w Drukarni Akademickiey Soc. Iesu, 1713; 12°.

153.

[172]. Witwicki. Pacierz abo Kontrakt między Bogiem y człowiekiem. in 8vo. W. | 1. |

Witwicki, Stanisław Jan (apie 1630–1698). Pacierz albo Raczey kontrakt między Bogiem a człowiekiem ... / przez x. Stanisława z Witwice Witwickiego ... W Wilnie: w Drukarni J. K. M. Akademickièy Soc. Jesu, 1760; 8°.

154.

[181]. Ƶebrowski Alexandri Synodus Viln[ensis] sub Episco[po] Brzostowski celebrata 1716 In 4to H. | 1. | 226.

Decreta, sanctiones et universa acta Synodi Dioecesanae ab ... Constantino Casimiro Brzostowski ... episcopo Vilnensi ... anno ... MDCCXVII ... celebratae / et per me Alexandrum Joannem Zebrowski ... connotata. Vilnae: Typis Academicis Societatis Iesv, [1717]; 4°.

155.

[182]. Zrzelski S. I. Conciones sub titulo: Bolesław albo Krol Bolesci Xtus [= Christus] IEZUS etc Vilnæ 1740. In 4to. W | 1 | 135.

Zrzelski, Jan (1679–1746). Bolesław albo krol Bolesci Jezus Chrystus ... / przez w. x. Jana Zrzelskiego ... W Wilnie: w Drukárni J. K. M. Akádemickiey Soc. Jesu, 1740; 4°.

VU biblioteka

BAV 11.6.2

Įrašai: ad Bibliothecã Academicã dono Authoris; Bibliothecæ magnæ.

LITERATŪRA IR ŠALTINIAI

XVI–XVII a. lituanika Lietuvos mokslų akademijos bibliotekoje: katalogas = Lithuanica saeculi sexti decimi et septimi decimi ex Bibliotheca Academiae Scientiarum Lithuaniae: catalogus, sudarė = concinnaverunt Daiva Narbutienė, Violeta Radvilienė, Dalia Rauckytė-Bikauskienė, Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2007.

XVII a. Lietuvos lenkiškos knygos: kontrolinis sąrašas, parengė Marija Ivanovič, Vilnius: BKC, 1998.

Advokato Jauniaus Gumbio kolekcija: knygose išlikusi praeitis: [katalogas], sudarytoja Aušra Racevičienė, vertėja Aušra Simanavičiūtė, Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2018.

Braziūnienė Alma, „Bibliotheca Sapiehana – europinės LDK kultūros veidrodis“, in: Bibliotheca Sapiehana: Vilniaus universiteto bibliotekos rinkinys: katalogas, Vilniaus universitetas; sudarė Aušra Rinkūnaitė, Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2010, p. VII–XXIV.

Braziūnienė Alma, „Pranciškonų spaustuvės leidiniai Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje“, in: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vilnius: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, 2021, t. 10, p. 69–89.

CATALOGUS AUCTORUM Ordine Alphabetico dispositus In Bibliotheca Collegii Academ[ici] Vilnen[sis] S. I. Reperibilium, [Vilnius, 1745–1750].

CATALOGUS LIBRORUM BIBLIOTHECÆ Novitiatûs Viln[en]sis Societatis IESU Confectus Anno D[omi]ni 1748, [Vilnius, 1748].

Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564–1995 = Enciklopedija apie jėzuitus Lenkijos ir Lietuvos žemėse, 1564–1995 = Encyclopaedia of information on the Jesuits on the territories of Poland and Lithuania, 1564–1995, opracował Ludwik Grzebień SJ przy współpracy zespołu jezuitów, Kraków: Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum, 2004.

Hoffmann Johann Daniel, De typographiis earumque initiis et incrementis in Regno Poloniae et Magno Ducatu Lithuaniae cum variis observationibus rem et literariam et typographicam utriusq[ue] gentis aliqua ex parte illustrantibus, Dantisci: apud Georgium Marcum Knochium, 1740.

Janonienė Rūta, Apie XVII a. iliustruotą vadovą po Vilniaus Kalvarijas (https://www.lma.lt/uploads/Apie%20iliustruota%20vadova%20po%20Vilniaus%20Kalvarijas1.pdf).

Janonienė Rūta, „Maldynai“, in: Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų = Sacred Vilnius: Pilgrimage from the Gates of Dawn to the Calvaries: parodos katalogas, 2021 04 20-07 04, Vilnius, sudarytojos Rasa Adomaitienė, Rūta Janonienė, vertėja Irena Jomantienė, Vilnius: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, 2021, p. 283–287.

Kaunas Domas, „Lietuviškoji knyga Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“, in: Lietuviškoji knyga. Istorijos metmenys, Vilnius: Vilspa, 1995, p. 30–86.

Kažuro Ina, Vilniaus bazilijonų vienuolyno spaustuvės veikla 1628–1839 m.: disertacija, Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2019.

Kažuro Ina, Grigonis Evaldas, „Levas Vladimirovas ir senojo Vilniaus universiteto bibliotekos byla“, in: Vetera reducta: parodos katalogas, 2012 11 15 – 2013 06 15 = The exhibition catalogue, 15 November, 2012 – 15 June, 2013, sudarytojai Ina Kažuro, Evaldas Grigonis, Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2012, p. 23–31.

Kraszewski Józef Ignacy, Wilno od początków jego do roku 1750, t. IV, Wilno: nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego, 1842.

Liškevičienė Jolita, „Konradas Giotkė – XVII amžiaus pirmosios pusės Vilniaus graveris“, in: Knygotyra, 2010, t. 55, p. 54–79.

Liškevičienė Jolita, Mundus emblematum: XVII a.: Vilniaus spaudinių iliustracijos, Vilnius: Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2005.

Lukšaitė Ingė, Reformacija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Mažojoje Lietuvoje: XVI a. trečias dešimtmetis–XVII a. pirmas dešimtmetis, Vilnius: Baltos lankos, [1999].

Narbutienė Daiva, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos lotyniškoji knyga XV–XVII a., Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2004.

Petrauskienė Irena, Vilniaus akademijos spaustuvė (1575–1773), Vilnius: Mokslas, 1976.

Urbaitytė Rita, „Lietuvos jėzuitų vaidmuo naujienų perdavimo procese XVIII a.“, in: Jėzuitai Lietuvoje (1608–2008): gyvenimas, veikla, paveldas = Jesuits in Lithuania (1608–2008): Life, Work, Heritage, Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2012, p. 219–231.

Vilniaus akademijos spaustuvės leidiniai, 1576–1805 = Издания типографии Вильнюсской академии, 1576–1805: bibliografija, [sudarė] Konstancija Čepienė, Irena Petrauskienė, Vilnius: Lietuvos TSR Mokslų akademijos Centrinė biblioteka, 1979.

Vilniaus akademijos vizitatorių memorialai ir vyresniųjų nutarimai, sudarė Eugenija Ulčinaitė ir Algirdas Šidlauskas, iš lotynų kalbos vertė, paaiškinimus ir žodynėlį rengė Eugenija Ulčinaitė, Vilnius: Mokslas, 1987.

Walter Axel Ernst, „Catalogus Auctorum Ordine Alphabetico dispositus in Bibliotheca Collegii Academ[iae] Vilnen[sis] S[ocietatis] J[esu] reperibilium“ – unikalus XVIII a. 2-osios pusės Vilniaus universiteto bibliotekos istorijos šaltinis (https://virtus.mb.vu.lt/lt/apie/).

Wierzbicki Kazimierz Józef, Vita V. P. Ludovici de Bessuy Soc. Jesu ad praxim religiosae perfectioni studentibus, proposita per p. Casimirum Wierzbicki ejusdem Societatis theologum, Vilnae: Typis Academicis Societatis Jesu, 1738.

Zorkienė Brigita, „Pro Suprema Laurea: the Vilnius University Collection of Final Theses (1579–1773)“, in: Theatrum libri: Book Printing, Reading and Dissemination in Early Modern Europe: Collection of Articles, edited by Milda Kvizikevičiūtė, Viktorija Vaitkevičiūtė, translated by „Hesi Group“, Audronė Gerdauskaitė, Élodie Lacroix, Ana Venclovienė, Vilnius: Martynas Mažvydas National Library of Lithuania, 2022, p. 213–226.

Полоніка XVI–XVIII ст. у фонді Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна: каталог = Polonika XVI–XVIII w. w zbiorach Centralnej Biblioteki Naukowej Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W. N. Karazina: katalog, укладач, opracowała Iрина Коношенко, Харків; Краків: Видавництво Ягеллонського університету, 2023.

Aušra Rinkūnaitė

Works Printed in Vilnius in the Eighteenth-Century Manuscript Catalogue of the Vilnius Jesuit Academy Library

Summary

Based on the eighteenth-century manuscript catalogue of the Vilnius Jesuit Academy library, the purpose of the article was to investigate what part of the library consisted of the output of the printing houses of Vilnius, to identify the printers of Vilnius whose output the library had and the number of those works, and the themes of books that the Jesuits read.

From approximately 4500 entries in the catalogue, 155 entries were selected in which Vilnius was indicated as the place of publication or identified as such. All the information, including transcribed catalogue entries, identified publications, books belonging to the Vilnius Jesuit Academy library with their provenance marks and the current known location of their storage, is provided separately in the appendix. During the research, 143 titles were identified, and 259 copies were counted. After identifying almost all the printed works selected from the catalogue, it turned out that the library had eight titles (nine copies) printed in the sixteenth century, 68 titles (122 copies) from the seventeenth century, and 67 titles (128 copies) printed in the eighteenth century. Most of them were the output of the Vilnius Academy printing house. Religious texts, comprising polemical, hagiographic, and theological writings, constituted 56 per cent of all printed works, while works on logics, mathematics, geography, and physics made up only 7.7 per cent. Various calendars started to be printed in the second half of the eighteenth century and became very popular. The largest number of works printed in Vilnius were in Latin (48.6 per cent) and Polish (47.2 per cent); works in French, German, Lithuanian, Latvian, and other languages accounted for 4.2 per cent.

The inscriptions in the books reveal that the Jesuits not only bought books but also received them as gifts. Not only famous patrons but also the authors such as Maciej Miłuński, Jan Zrzelski, Antonius Aloysius Misztołt donated books to the library. The Vilnius Academy printing house also donated several books.

Thus, the manuscript catalogue of the Vilnius Jesuit Academy library is a particularly valuable source for researching the history of the Vilnius University library in the eighteenth century. The printed works recorded in it point to the Jesuits’ areas of interest, and the surviving books reveal the history of books entering the library and their wanderings through the libraries of various European countries.

Keywords: manuscript catalogue of the Vilnius Jesuit Academy library; output of the Vilnius Academy printing house; sixteenth-eighteenth-century works printed in Vilnius.


1 Johann Daniel Hoffmann, De typographiis earumque initiis et incrementis in Regno Poloniae et Magno Ducatu Lithuaniae cum variis observationibus rem et literariam et typographicam utriusq[ue] gentis aliqua ex parte illustrantibus, Dantisci: apud Georgium Marcum Knochium, 1740, p. 42–45.

2 Józef Ignacy Kraszewski, Wilno od początków jego do roku 1750, t. IV, Wilno: nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego, 1842, p. 61–70.

3 Ibid., p. 113–365.

4 Irena Petrauskienė, Vilniaus akademijos spaustuvė (1575–1773), Vilnius: Mokslas, 1976.

5 Ingė Lukšaitė, Reformacija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Mažojoje Lietuvoje: XVI a. trečias dešimtmetis–XVII a. pirmas dešimtmetis, Vilnius: Baltos lankos, [1999], p. 447–462.

6 Domas Kaunas, „Lietuviškoji knyga Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“, in: Lietuviškoji knyga. Istorijos metmenys, Vilnius: Vilspa, 1995, p. 30–86.

7 Daiva Narbutienė, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos lotyniškoji knyga XV–XVII a., Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2004.

8 Ina Kažuro, Vilniaus bazilijonų vienuolyno spaustuvės veikla 1628–1839 m.: disertacija, Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2019; Alma Braziūnienė, „Pranciškonų spaustuvės leidiniai Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje“, in: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vilnius: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, t. 10, 2021, p. 69–89.

9 Axel Ernst Walter, „Catalogus Auctorum Ordine Alphabetico dispositus in Bibliotheca Collegii Academ[iae] Vilnen[sis] S[ocietatis] J[esu] reperibilium“ – unikalus XVIII a. 2-osios pusės Vilniaus universiteto bibliotekos istorijos šaltinis (https://virtus.mb.vu.lt/lt/apie/).

10 CATALOGUS AUCTORUM Ordine Alphabetico dispositus In Bibliotheca Collegii Academ[ici] Vilnen[sis] S. I. Reperibilium, [Vilnius, 1745–1750]; VUB RS, F2-DC8. Skaitmeninė rankraščio versija ir sukurta duomenų bazė pasiekiama internetu: https://virtus.mb.vu.lt/. Čia galima lygiagrečiai matyti tiek rankraštinio katalogo skaitmeninį vaizdą, tiek transkribuotą tekstą. Paspaudus transkribuoto teksto eilutę, atsiskleidžia informacija apie autorių, kūrinio pavadinimą, leidimo vietą, galima atlikti paiešką, taip pat sudaryta abėcėlinė rodyklė pagal autorių, kūrinio pavadinimą, leidimo vietą, metus ir knygos vietą lentynoje.

11 Šis skaičius preliminarus. Po katalogo sudarymo į jį buvo įrašomi nauji, biblioteką papildę leidiniai, dažnai nenurodant egzempliorių skaičiaus.

12 Už suteiktą informaciją apie knygas su Vilniaus jėzuitų akademijos bibliotekos provenienciniais ženklais dėkoju Viktorijai Vaitkevičiūtei, Agnei Zemkajutei, Dariui Antanavičiui, Stanisławui Siess-Krzyszkowskiui.

13 Ina Kažuro, Evaldas Grigonis, „Levas Vladimirovas ir senojo Vilniaus universiteto bibliotekos byla“, in: Vetera reducta: parodos katalogas, 2012 11 15 – 2013 06 15 = The exhibition catalogue, 15 November, 2012 – 15 June, 2013, sudarytojai Ina Kažuro, Evaldas Grigonis, Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2012, p. 29.

14 Irena Petrauskienė, Vilniaus akademijos spaustuvė (1575–1773), Vilnius: Mokslas, 1976, p. 175–179.

15 Vilniaus akademijos vizitatorių memorialai ir vyresniųjų nutarimai, sudarė Eugenija Ulčinaitė ir Algirdas Šidlauskas, iš lotynų kalbos vertė, paaiškinimus ir žodynėlį rengė Eugenija Ulčinaitė, Vilnius: Mokslas, 1987, p. 259.

16 Preliminariais duomenimis Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma 40 šio leidinio egzempliorių. Kai kuriuose iš jų esama paties Milunskio autografų (čia ir toliau įrašai pateikiami taip, kaip užrašyta knygose), pavyzdžiui, Oršos jėzuitų kolegijai (įrašas: Collegio Orsensi SJ d d. Author; IV 20671(8)), Daugpilio jėzuitų rezidencijos vyresniajam (įrašas: R Pri Superiori Residentiæ Düneburgensis S.J offert Author; IV 20671(13)), Nesvyžiaus Šv. Kryžiaus kongregacijos benediktinų ordino priorui Placidui Volskiui (įrašas: Reuerendißimo Dño. D. Placido Wolski Priori Nesuisiensi ad S. Crucem Congreg: Caßinen Ordin: S. Benedicti Author d. d.; IV 20671(17)), Antakalnio šv. Augustino regulos kanauninkų prepozitui (įrašas: Perillustri ac Reuerendißimo Dño Præposito Canonicor. Regul: S Augustini Antecolens. Offert Author; IV 20671(19)).

17 Daugiau apie tai žr. poskyryje „Provenienciniai XVII–XVIII a. ženklai knygose“.

18 Vilnių ne kartą siaubė gaisrai (1610, 1737, 1748, 1749), kai sudegė ne tik daugelio miestiečių namai, bet ir įvairių konfesijų pastatai, taip pat bibliotekos. Jėzuitų jie irgi neaplenkė.

19 CATALOGUS LIBRORUM BIBLIOTHECÆ Novitiatûs Viln[en]sis Societatis IESU Confectus Anno D[omi]ni 1748, [Vilnius, 1748]; VUB RS, F1-C47. [174] p.

20 [L]ibrisq[ue] aliquot centenis tu[m] ex Typographijs Viln[en]si, Brunsberg[en]si Varsaviensi (ibid.).

21 Ibid., p. [131]: Reguły Polski SJ Viln. 1682. - Var. - 24. - 10.

22 Ibid., p. [91]: Statut. WX LL. Viln. 1744 - fol - Gris - 1.

23 Daiva Narbutienė, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos lotyniškoji knyga XV–XVII a., Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2004, p. 126.

24 Ibid., p. 126.

25 XVII a. Lietuvos lenkiškos knygos: kontrolinis sąrašas, parengė Marija Ivanovič, Vilnius: BKC, 1998, p. 59, poz. 173; Vilniaus akademijos spaustuvės leidiniai, 1576–1805 = Издания типографии Вильнюсской академии, 1576–1805: bibliografija, [sudarė] Konstancija Čepienė, Irena Petrauskienė, Vilnius: Lietuvos TSR Mokslų akademijos Centrinė biblioteka, 1979, p. 62, poz. 352.

26 Rūta Janonienė, „Maldynai“, in: Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų = Sacred Vilnius: Pilgrimage from the Gates of Dawn to the Calvaries: parodos katalogas, 2021 04 20-07 04, Vilnius, sudarytojos Rasa Adomaitienė, Rūta Janonienė, vertėja Irena Jomantienė, Vilnius: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, 2021, p. 283.

27 Rūta Janonienė, Apie XVII a. iliustruotą vadovą po Vilniaus Kalvarijas, p. 3 (https://www.lma.lt/uploads/Apie%20iliustruota%20vadova%20po%20Vilniaus%20Kalvarijas1.pdf).

28 Ibid., p. 3.

29 CATALOGUS LIBRORUM BIBLIOTHECÆ Novitiatûs Viln[en]sis Societatis IESU Confectus Anno D[omi]ni 1748. [Vilnius, 1748], p. [139]: Vita. P de Bessuy P. Wierzbicki. Viln. 1738 - Var - 4 - 62.

30 Ibid., p. [162]: Vita P. De Bessuy. P. Wierzbicki. Viln. A. 1738. - Var. - 4to - 27.

31 Už pateiktą informaciją dėkoju kolegei Brigitai Zorkienei.

32 Kazimierz Józef Wierzbicki, Vita V. P. Ludovici de Bessuy Soc. Jesu ad praxim religiosae perfectioni studentibus, proposita per p. Casimirum Wierzbicki ejusdem Societatis theologum, Vilnae: Typis Academicis Societatis Jesu, 1738, p. 135.

33 Dum audirem Łukiscis aviculas in arboribus pulchrè cantantes, & simul ranas in palude coaxantes, cognovi, quòd quævis creatura laudat DEUM, quævis suô modô, sicut scit & potest. Laudant Angeli, laudant Beati, laudant homines justi in terra, laudant etiam peccatores, illi sicut alaudæ in sublimi collocatæ cantant pulcherrimo corde & ore Gloriam Domino, isti luto immersi & terrenis cupiditatibus coaxant tantùm, utraq[ue] tamen, alauda scilicet & rana, tua est mi DEUS creatura, tu utramq[ue] fecisti, te utraq[ue] licèt diversimode laudat. Et ego misera sum rana Domine, nescio cantare, nescio te ita sicut Angeli & Beati laudare, clamabo tamen sicut scio, & vocem meam Sanctorum tuorum melodiæ conjungens dicam ex toto corde meo: Sanctus, Sanctus, Sanctus &c. Bonus est Dominus et laudabilis nimis, amabilis quoq[ue] et desiderabilis, ipsi benedicam in omni tempore, semper laus ejus in ore meo &c. (ibid., p. 321–322).

34 Rita Urbaitytė, „Lietuvos jėzuitų vaidmuo naujienų perdavimo procese XVIII a.“, in: Jėzuitai Lietuvoje (1608–2008): gyvenimas, veikla, paveldas = Jesuits in Lithuania (1608–2008): Life, Work, Heritage, Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2012, p. 227.

35 Ibid., p. 229.

36 Brigita Zorkienė, „Pro Suprema Laurea: the Vilnius University Collection of Final Theses (1579–1773)“, in: Theatrum libri: Book Printing, Reading and Dissemination in Early Modern Europe: Collection of Articles, edited by Milda Kvizikevičiūtė, Viktorija Vaitkevičiūtė, Audronė Gerdauskaitė, translated by „Hesi Group“, Élodie Lacroix, Ana Venclovienė, Vilnius: Martynas Mažvydas National Library of Lithuania, 2022, p. 220.

37 Kiekvieną graviūrą yra detaliai išanalizavusi Jolita Liškevičienė, žr. Jolita Liškevičienė, Mundus emblematum: XVII a.: Vilniaus spaudinių iliustracijos, Vilnius: Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2005, p. 160–164.

38 Jolita Liškevičienė, „Konradas Giotkė – XVII amžiaus pirmosios pusės Vilniaus graveris“, in: Knygotyra, 2010, t. 55, p. 70.

39 Alma Braziūnienė, „Bibliotheca Sapiehana – europinės LDK kultūros veidrodis“, in: Bibliotheca Sapiehana: Vilniaus universiteto bibliotekos rinkinys: katalogas, Vilniaus universitetas, sudarė Aušra Rinkūnaitė, Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2010, p. XVII.